Analýza: Obavy z devalvace české koruny


Analýza: Obavy z devalvace české koruny

V současnosti se šíří obavy z devalvace české koruny. Hlavním důvodem je posilování USD a EUR vůči CZK. Jsou tyto obavy oprávněné? Lze očekávat, že se krátkodobý výkyv promění v trend?

 

Vývoj kurzů CZE/EUR/USD 2020-21

Euro výrazně zdražilo na začátku COVID pandemie: o 2 Kč mezi koncem února a koncem března 2020. ČR na tom, co do případů, nebyla tak špatně (v období první poloviny roku 2020). Naše ekonomika je ale orientovaná velmi silně na vývoz a zpracovatelský průmysl (sekundární sektor) byl zasažen více než jiné, je tedy logické, že koruna byla v tomto období zasažena. Současně s tím došlo i na částečné zastavení některých průmyslových odvětví (např. automobilový průmysl měl několikatýdenní odstávku).
Export obecně přispívá k posilování měny vyvážející země. Buď obchod probíhá přímo v měně vývozce (v tomto případě CZK) nebo probíhá v zahraniční měně, kterou vývozce stejně alespoň z části smění za svou domácí měnu, aby mohl platit subdodavatele, mzdy, daně atp. Tím se snižuje její zásoba, a tím pádem roste její cena.
Koncem září a začátkem října 2020 EUR opět zdražuje, zároveň s tím rapidně roste počet nových případů COVID v ČR. Přes Vánoce a další vrchol pozitivních případů COVID v ČR dochází jen k mírnému nárůstu ceny EUR.

Současnost

Cena EUR s přibýváním případů COVID opět roste až k hodnotě 26,41 Kč za euro (8. 3. 2021) a od té doby má klesající trend. Je rozumné se domnívat, že po snížení denních případů se cena bude blížit předchozím hodnotám. A to především za situace, kdy nedojde k masivním odstávkám v průmyslu a dalším omezením na hranicích. Jak bylo řečeno, ČR je exportně orientovaná ekonomika, což znamená, že zavřené hranice nám nevyhovují. Hypotéza propojení ceny CZK a situace v koronavirové pandemii proběhla i médii1 .
USD v posledním roce oslabil vůči CZK i EUR. Opět to souviselo s průběhem pandemie COVID a dále především s politickými událostmi.
Vzhledem k tomu, že v ČR zřejmě nedojde k masivní odstávce v průmyslových odvětvích, zasažen zůstane hlavně sektor služeb a zdá se, že veřejný sektor zatím nebude omezovat kompenzační balíčky a další nástroje pro zmírnění dopadů pandemie COVID, lze předpokládat že ruku v ruce se zvyšující se dostupností vakcinace bude docházet k omezování negativních signálů, které mají vliv na kurz české koruny.
Dalším indikátorem, že by v důsledku pandemie nemělo dojít k výraznému snížení průmyslové výroby, a tím pádem exportu, je i nízká nezaměstnanost. Ta sice během pandemie stoupla o 1,5 %, ale výsledných 4,3 % je stále nejnižších v EU.

Lze odhadovat budoucí vývoj?

Odhad ceny EUR České národní banky pro rok 2021 byl na jeho začátku 25,8 Kč, pro rok 2022 je 24,9 Kč. Z následujícího grafu ČNB2 ale vyplývá, že sama ČNB uznává, že spolehlivost tohoto odhadu je nízká a rozptyl předpokládané ceny, kterou lze určit s jistotou, je vysoký. Už nyní se trend, který směřoval k predikované hodnotě 25,8 Kč, zastavil právě kvůli nárůstu případů COVID a restriktivnějším vládním opatřením.

Expert Jan Berka z Roklen FX, který se zaměřuje na kurzový vývoj, k tomuto tématu napsal: „V případě kurzu koruny určitě radíme nepanikařit. Čekání na ekonomickou obnovu v souvislosti s vakcinací je v českém případě ubíjející, ale určitě ne zbytečné. Právě naopak. Klíčové je, abychom se nedostali do situace, kdy se katastrofické scénáře, které mnohdy nestojí na relevantních základech, stanou tzv. sebenaplňujícím proroctvím. Věříme, že česká ekonomika má před sebou scénář svižné hospodářské obnovy, který se projeví v citelně silnější koruně.“3

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku se vycházelo z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenese CRYFIN a. s. odpovědnost.

1 https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/koruna-podle-analytiku-oslabuje-kvuli-vyvoji-koronavirove-situace/1935191
2 https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/prognoza

3 https://www.kurzy.cz/zpravy/583174-nastal-cas-utect-pryc-z-koruny-nejhorsi-je-panika-bez-relevantniho-zakladu

Můžete se nás na cokoliv zeptat

Vyplňte formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

Kde nás najdete

CRYFIN a. s.
Chudenická 1059/30, 102 00 Praha - Hostivař,
Česká republika