Binance mlží o povaze podezřelých transakcí


Binance mlží o povaze podezřelých transakcí

Vyšetřování časopisu Forbes upozornilo na další nejasnosti spojené se správou a úschovou klientských vkladů na burze Binance.  

Jejich analýza identifikovala některé podezřelé transakce. Ty se většinou týkají tzv. b-tokenů, což jsou kryptoměny z jiných blockchainů než BNB, vydané Binance pro použití právě na něm. Například b-bitcoin je token obchodovaný na BNB Smart Chain, který reprezentuje bitcoin, který by měl být uložený úschovně jako rezerva. 

Nad stavem těchto rezerv panuje v současné době skepse. Sama Binance nedávno přiznala, že měla s udržováním adekvátních rezerv problémy. Několikrát v nich vznikl schodek až ve výši 1 mld. $.  

Forbes se detailněji zabývá instancí ze srpna 2022, kdy z Binance odešlo 1,78 mld. $ USDC, která sloužila jako zástava b-USDC. Snížil se tedy objem USDC v rezervách, ale s tím se nesnížil počet b-USDC na blockchainu Binance. Možným vysvětlením by bylo, že podkladové USDC byly směněny za jiné stablecoiny. To by ale popíralo logiku rezerv držených v poměru 1:1. 

Vysvětlení od Binance jsou zatím nedostatečná a rozporuplná. Na jednu stranu tvrdí, že rezervy jsou drženy na oddělených účtech, na druhou, že se transakce zaznamenávají do separátní účetní knihy mimo blockchain. Mluvčí burzy připojila vysvětlení, že šlo o vnitřní rebalancing účtů. CEO firmy Changpeng Zhao zase tyto transakce označil za staré blockchainové transakce, které provedl jejich klient. Tím zároveň naznačil, že existují transakce na Binance, při nichž Binance nelouží jako prostředník. 

Co se skutečně stalo, není v současnosti veřejně známé. Nejhorším scénářem by bylo, kdyby šlo o situaci podobnou FTX, tzv. rehypotecation. To znamená, že by došlo ke používání klientských prostředků k jiným obchodním aktivitám, například k půjčkám dalším subjektům.  

Zdroj: forbes.com

Můžete se nás na cokoliv zeptat

Vyplňte formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

Kde nás najdete

CRYFIN a. s.
Virtuální sídlo společnosti Chudenická 1059/30, 102 00 Praha - Hostivař,
Česká republika