Budou mít problémy Evergrande dopad na krypto?


Budou mít problémy Evergrande dopad na krypto?

Čínská developerská firma se definitivně dostala do problémů, když zmeškala termín pro placení z úroků ze svého dluhu 300 mld. $. Na začátku roku se cena akcií ještě pohybovala kolem 15 hongkongských dolarů za akcii, nyní je to 2,5.

Nabízí se přirovnání ke krachu americké investiční banky Lehman Brothers z roku 2008. Stejně jako u ní je riziko, že místní vláda nepřijde Evergrande na pomoc, což by mohlo spustit kaskádový efekt ve stavebním průmyslu. Ten představuje v Číně větší procento ekonomiky než v jiných zemích, okolo 30 %. 1,5 milionu Číňanů zaplatilo předem za nemovitosti, které ještě nebyly postaveny. Nutno podotknout, že pro většinu Číňanů je nemovitost jediným investičním aktivem, které vlastní, a často se na ni musí složit několik generací rodiny. Evergrande má navíc 200 000 zaměstnanců. To všechno jsou důvody, které ukazují, že by čínská vláda přeci jen mohla zasáhnout a firma sanovat.

Kdyby k záchraně ze strany čínské vlády nedošlo, je oproti krizi roku 2008 výhodou, že čínský akciový trh ve výrazně uzavřenější, než byla tehdejší americká ekonomika.

Minulý týden, když prosakovaly zprávy o krachu Evergrande, skutečně americké indexy zaznamenaly intradenní propad kolem 2 %. Většinu této ztráty už ale získaly zpět. V USA je 270 veřejně obchodovatelných společností nějak napojených na Čínu. Čína a Hong Kong jsou jediné 2 jurisdikce, které neumožňují auditing svých firem zapsaných na amerických burzách. Tímto se zvyšuje tlak na to, aby kontroly umožnily, nebo se může stát, že přestanou být v USA obchodovány. Akcie čínské firmy jsou často také v portfoliu velkých správců aktiv jako BlackRock. Ty mívají ale dostatečně diverzifikované portfolio, aby podobný šok ustály. Tedy dopad na úzce provázaný evropský a severoamerický trh by měl být i v nejhorším případě výrazně mírnější, než tomu bylo u krize roku 2008.

Co se týká bitcoinu, mohl by se ho dotknout propad amerických burzovních indexů. Druhou variantou je ale naopak pozitivní cenový trend. Jednou z jeho funkcí je totiž digitální zlato. A stejně jako zlatu by se mu mohlo v okamžicích krize dařit.

Zdroj: CNBC

Můžete se nás na cokoliv zeptat

Vyplňte formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

Kde nás najdete

CRYFIN a. s.
Burzovní palác,
Rybná 682, 110 00 Praha, Česká republika

Za účelem zlepšení našich služeb využívají naše stránky CRYFIN soubory cookies. Rozumím a souhlasím