Budou mít problémy Evergrande dopad na krypto?


Budou mít problémy Evergrande dopad na krypto?

Čínská developerská firma se definitivně dostala do problémů, když zmeškala termín pro placení z úroků ze svého dluhu 300 mld. $. Na začátku roku se cena akcií ještě pohybovala kolem 15 hongkongských dolarů za akcii, nyní je to 2,5.

Nabízí se přirovnání ke krachu americké investiční banky Lehman Brothers z roku 2008. Stejně jako u ní je riziko, že místní vláda nepřijde Evergrande na pomoc, což by mohlo spustit kaskádový efekt ve stavebním průmyslu. Ten představuje v Číně větší procento ekonomiky než v jiných zemích, okolo 30 %. 1,5 milionu Číňanů zaplatilo předem za nemovitosti, které ještě nebyly postaveny. Nutno podotknout, že pro většinu Číňanů je nemovitost jediným investičním aktivem, které vlastní, a často se na ni musí složit několik generací rodiny. Evergrande má navíc 200 000 zaměstnanců. To všechno jsou důvody, které ukazují, že by čínská vláda přeci jen mohla zasáhnout a firma sanovat.

Kdyby k záchraně ze strany čínské vlády nedošlo, je oproti krizi roku 2008 výhodou, že čínský akciový trh ve výrazně uzavřenější, než byla tehdejší americká ekonomika.

Minulý týden, když prosakovaly zprávy o krachu Evergrande, skutečně americké indexy zaznamenaly intradenní propad kolem 2 %. Většinu této ztráty už ale získaly zpět. V USA je 270 veřejně obchodovatelných společností nějak napojených na Čínu. Čína a Hong Kong jsou jediné 2 jurisdikce, které neumožňují auditing svých firem zapsaných na amerických burzách. Tímto se zvyšuje tlak na to, aby kontroly umožnily, nebo se může stát, že přestanou být v USA obchodovány. Akcie čínské firmy jsou často také v portfoliu velkých správců aktiv jako BlackRock. Ty mívají ale dostatečně diverzifikované portfolio, aby podobný šok ustály. Tedy dopad na úzce provázaný evropský a severoamerický trh by měl být i v nejhorším případě výrazně mírnější, než tomu bylo u krize roku 2008.

Co se týká bitcoinu, mohl by se ho dotknout propad amerických burzovních indexů. Druhou variantou je ale naopak pozitivní cenový trend. Jednou z jeho funkcí je totiž digitální zlato. A stejně jako zlatu by se mu mohlo v okamžicích krize dařit.

Zdroj: CNBC

Můžete se nás na cokoliv zeptat

Vyplňte formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

Kde nás najdete

CRYFIN a. s.
Chudenická 1059/30, 102 00 Praha - Hostivař,
Česká republika