Dění na kryptoměnovém trhu z 3. a 4. 12. 2021


Dění na kryptoměnovém trhu z 3. a 4. 12. 2021

V pátek 3. prosince došlo nejdříve k pozvolnému poklesu ceny bitcoinu z 57 000 USD na 53 000. Tento trend se ještě zostřil v sobotu 4. v ranních hodinách, kdy se cena popadla během půlhodiny až ke 42 000 USD za bitcoin.

 
 

Předpoklady pro propad

Tomuto vývoji napomohly ještě události z reálného světa. V listopadu 2021 došlo po dosažení ceny cca 69 000 USD tzv. ATH (All Time High, nejvyšší dosažené cenové hladiny) k prvotnímu poklesu na 57 000 USD/BTC, což bylo způsobeno částečně přelitím likvidity z ostatních tradičnějších trhů:

  • Čínský investiční trh je nelikvidní v důsledku krize kolem realitního developera Evergrande
  • Miliardáři a CEOs prodávají akcie svých firem [1], šlo o rekordních 69 miliard USD dolarů, o 79 % více oproti 10letému průměru (USA, zpráva zveřejněna 1.12.2021)
  • Zvyšují se úrokové míry (USA, EU)
  • Fed oznámil, že omezí vykupování firemních dluhopisů, čímž by se měla v americké ekonomice snížit likvidita, což by mělo mít dopad zejména na spekulativnější aktiva jako kryptoměny [2]
  • Slabší zaměstnanost v USA

 
 

Likvidační kaskáda

Tím, že se cena snížila na 57 000 USD za BTC, se otevřela příležitost srazit cenu dolů. V tomto momentě mělo velké množství investorů otevřené long pozice (sázející na růst) v pákových obchodech. To znamená, že si s vidinou vyšších zisků půjčili část investičního kapitálu od burzy. Při těchto obchodech ale vzniká také vyšší riziko ztrát. Pokud se trh chová opačným způsobem, než investor doufá, může naopak o vloženou částku přijít. Když se tak stane, aktivum, o němž se jedná, je vypuštěno na trh. Potom říkáme, že kontrakt byl zlikvidován. Pokud jsou pozice v pákových obchodech zlikvidovány velkému množství lidí najednou, zvýší se nabídka na trhu, což vede ke snížení ceny. V důsledku řetězení zavírání velkého objemu obchodů na páku dochází ke kaskádovému efektu, kde propady cen způsobují likvidaci pozic na nižších cenových úrovních a celý proces se několikrát opakuje.

V tomto případě byly otevřené long pozice o objemu 22 mld. USD. To znamená, že trh byl tzv. přepákovaný, že příliš velké množství investorů si nepřipouštělo propad ceny. Snížení ceny k 52 000 USD proto způsobilo domino efekt. V určitém bodě se spustila likvidační kaskáda pákových obchodů, která se zastavila až o 10 000 $ níže. To s sebou přineslo možnost vydělat jak na shortování (sázce na pokles ceny), tak na nákupu za nižší ceny (reálně v rozmezí 42 000 USD až 47 000 USD za BTC).

Když hovoříme o pozici, myslíme tím celou částku skládající se z vloženého kapitálu investora společně s tím, co si půjčil od burzy. Ne celý objem pozice je ale vždy zlikvidován.

Došlo k likvidacím o objemu 1,8 mld. $ [3]. Objem otevřených pozic se snížil o 5,4 mld. USD.

1. Rozdíl mezi těmito dvěma částkami vzniká tak, že někteří investoři vystoupí z pozice, ještě než je zlikvidována. To mohou udělat manuálně zadáním pokynu na burze nebo mají předem připravenou tzv. stop lossy. To je pojistka, která investorovi umožní výstup z obchodu v momentě, kdy je jeho ztráta pro něj ještě přijatelná. Když cena aktiva (zde bitcoinu) dosáhne hodnoty stop loss, tak se automaticky, se souhlasem investora, celý objem aktiv v obchodu prodá.

2. U pákového obchodu dochází k likvidaci podle velikosti páky. Pokud je poměr vloženého a půjčeného kapitálu v pákovém obchodě 1:3, tak je celý objem obchodu burzou nuceně prodán na přibližně -32 % vstupní (pořizovací) ceny do obchodu. Krypto burzy umožňují páku v hodnotách i 20x (nucená likvidace po -4 % pohybu ceny). Páku 1:20 umožňuje např. Binance a také FTX. Na burze OKEx podle objemu kontraktu je možné obchodovat až na páku 1:125 [4]. Je regulatorním trendem snižovat výši maximální možné páky, protože jak se ukázalo i v tomto případě, přepákovanost vede k nestabilitě systému.

 
 

“Velryby” a jejich vliv na kryptoměnový trh

Této situace využily bitcoinové velryby (investoři obchodující objemy dost velké na to, aby mohli hýbat trhem) [5] pomocí peněženek vytvořených pouze pro tento účel. Dohromady z jednorázových peněženek bylo prodáno přes 120 000 bitcoinů. Této metodě se říká stop-hunting, kdy velryby vytvoří několik orderů na prodej tak, aby v jejich důsledku došlo k aktivaci stop-loss u jiných uživatelů. Snaží se odprodat přesně takový objem, aby spustili řečenou kaskádu. 3. a 4. 12. 2021 proto došlo k výraznému propadu ceny BTC na všech trzích.

V důsledku sražení ceny byla okamžitě burzami zavřena velká část pozic. Z hlediska objemu se snížila hodnota všech otevřených futures kontraktů na bitcoinu přibližně o 25 % (o 5,4 mld. USD z 22 mld. USD) na hodnoty kolem 16 mld. USD [6]. Pro porovnání v červnu a červenci byly tyto hodnoty přibližně 11 až 12 mld. USD.

Investoři a velryby pak po vyvolaném propadu až k 42 00 USD za BTC nakupovali ve velkém. Trh se ustálil na hodnotách mezi 47 000 až 49 500, což je okamžitý výnos (v středoevropském časovém pásmu doslova přes noc) až 18 %.

 
 

Budoucí vývoj

Současná situace trhu již neumožňuje okamžitý výdělek velryb na likvidaci long pákových obchodů, protože všechny pozice se stop lossem nebo likvidační hodnotou do 42 000 byly již „vypláchnuty“. Masivní odprodej retailu je také nepravděpodobný, protože průměrná ziskovost peněženek zůstává kolem 33 % oproti 46 % na posledním ATH a vybírání zisků je tudíž méně pravděpodobné. [7] Nástup podobných událostí lze detekovat například tím, že po dosažení ATH ceny BTC lze sledovat jako indikátory objem otevřených pozic u futures a hromadění velkého objemu na peněženkách, které do té doby nebyly použity.

Nákupy nyní čekáme spíše od institucionálních hráčů než od retailu. V nejbližších dnech lze očekávat cenový pohyb mezi 44 000 a 50 000 USD. V případě proražení 50 000 USD, by mohl nastat růst. V současnosti je ale klíčové udržení hodnoty nad 40 000 USD.

Nákupy institucí by měly růst hnát i nadále. Podle průzkumu Nickel Digital Asset Management (n = 100) až 62 % institucí s nulovou expozicí vůči krypto aktivům / měnám plánuje do roka (září 2022) první krypto aktiva /měny nakoupit [8]. Podobně optimistické zprávy přicházejí z průzkumů mezi hedge fondy [9] a family offices [10]. Je ovšem možné, že některé z nich budou preferovat ETH nebo SOL oproti BTC pro jejich větší funkcionalitu (trustless smart kontrakty).

 
 
 

Odkazy a zdroje:

[1] https://www.cnbc.com/2021/12/01/ceos-and-insiders-sell-a-record-69-billion-of-their-stock.html

[2] https://www.cnbc.com/2021/11/30/powell-says-fed-will-discuss-speeding-up-bond-buying-taper-at-december-meeting.html

[3] https://beincrypto.com/market-sees-red-as-bitcoin-drops-to-42k-liquidations-total-1-8b/

[4] https://www.okex.com/cs/trade-market/position/futures

[5] Změny hodnoty nejhodnotnějších 10 tisíc bitcoinových peněženek: Identifikovali jsme 91 soukromých peněženek, které dohromady prodaly 176 311 bitcoinů (příloha) z toho 62 peněženek nyní (5.12.2021, 15:00:00) drží 0.00 BTC. Z těchto peněženek bylo prodáno 120 753 bitcoinů.

[6] Vlastní graf, zdroj dat Glassnode

[7] Vlastní graf, zdroj dat Glassnode

[8] https://cointelegraph.com/news/62-of-institutions-to-start-investing-in-crypto-within-a-year-survey

[9] https://www.ft.com/content/4f8044bf-8f0f-46b4-9fb7-6d0eba723017

[10] https://markets.businessinsider.com/news/stocks/family-offices-bitcoin-cryptocurrencies-crypto-inflation-hedge-goldman-sachs-2021-7

Můžete se nás na cokoliv zeptat

Vyplňte formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

Kde nás najdete

CRYFIN a. s.
Virtuální sídlo společnosti Chudenická 1059/30, 102 00 Praha - Hostivař,
Česká republika