Je TRX další LUNA?


Je TRX další LUNA?

Po hororu, který znamenal kolaps ekosystému Terra, jeho nativního tokenu LUNA a stablecoinu UST, se objevují spekulace, že by se to samé mohlo stát s blockchainem TRON. Jsou tyto obavy oprávněné? 

Na blockchainu TRON existuje algoritmický stablecoin USDD, který byl spuštěn teprve začátkem května. Funguje na podobném principu jako UST na blockchainu Terra. Rezervy, které by měly zajišťovat jeho stabilitu jsou spravované TRON DAO Reserve. Podle plánů CEO TRONu Justina Suna by už cena rezerv USDD měla být vyšší, než jeho trží kapitalizace. Rezerva by měla být minimálně 130 %. Podle TRON DAO Reserve je nyní 280 %. 

Kurz USDD je udržován tak, že Je možné jej vyměnit za hlavní token TRONu TRX v hodnotě 1 $ a naopak. 

12. června došlo k rozpojení ceny algoritmického stablecoinu USDD s dolarem. Cena USDD se v nejnižším bodě propadla k až 0,93 $.  

V pondělí 13. bylo na záchranu kurzu alokováno 700 mil. USDC, v úterý dalších 500 mil USDC. Ve středu vybrali TRON DAO Reserve 2,5 mld. TRX z burzy Binance, ve čtvrtek další 3 mld TRX (celkem 5,5 mld. TRX, 6 % celkové zásoby).  

TRX od začátku oslabování USDD ztratil 30 % hodnoty. Tedy kromě USDD se TRON snaží stabilizovat také cenu TRX. 

Intervence zabraly, protože, jak se zdá, cena USDD se zase blíží 1 $. I případný krach by nebyl tak zničující jako v UST, protože USDD má tržní kapitalizaci jen 700 mil. $. U UST se před krachem blížila 19 mld. $. 

Důvodem může být, že 12. června koupila správní organizace TRON DAO Reserve bitcoin a TRX za 50 mil. $. Může jít tedy o snahu pomocí krachu USDD manipulovat cenou bitcoinu. 

Zdroj: THE BLOCK

Můžete se nás na cokoliv zeptat

Vyplňte formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

Kde nás najdete

CRYFIN a. s.
Chudenická 1059/30, 102 00 Praha - Hostivař,
Česká republika