Krach Silvergate může posunout krypto odvětví o 10 let zpět


Krach Silvergate může posunout krypto odvětví o 10 let zpět

Silvergate byla původně menší americká banka, která kolem roku 2013 začala obsluhovat i klienty napojené na krypto
a blockchain. Pro svět krypta byla klíčová, protože většina velkých krypto firem využívala její systém Silvergate Exchange Network (SEN) pro provádění transakcí.  

Problémy začaly v listopadu krachem toho času druhé největší krypto burzy FTX, jejíž vklady představovaly kolem 10 % všech vkladů v bance. Následoval run na banku, který znamenal odčerpání 8,1 mld. $, tedy 70 % vkladů.  

Dne 1. března společnost Silvergate oznámila, že nestihne termín pro předložení výroční zprávy Komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC). Jejich ztráta se ukázala být větší než 887 mil. $, jíž utrpěli ve 4. čtvrtletí 2022. V současnosti vyhodnocují, zda bude banka schopna přežít.  

Burza Coinbase následně oznámila, že Silvergate přestane používat pro dolarové platby od finančních institucí
a přechází k Signature bank. Jedna z největších ratingových agentur Moody’s snížila akciím SI rating. Učinila tak už podruhé za 2 týdny. Po oznámení Moody’s rozvázaly se Silvergate vztahy prominentní krypto firmy jako Circle, Blockchain.com, Galaxy Digital, Wintermute, GSR a Paxos. 

Po oznámení zpoždění výkazu SEC se akcie Silvergate ten samý den propadly o 10 %. Další vývoj kauzy způsobil, že
v rámci obchodování před otevřením burzy se ve čtvrtek propady o dalších 45 %, na konci dne to bylo 58 %. Jejich cena se tím dostala na historicky nejnižší úroveň. 

Obchodní platforma SEN ukončí činnost. Silvergate čelí vyšetřování ze strany amerického ministerstva spravedlnosti bankovních regulátorů. Pád Silvergate by mohl zejména pro retailové zákazníky znamenat, že brzy bude nedosažitelné nakupovat krypto za fiat měny. Konec Silvergate tak může krypto odvětví posunout o 10 let do minulosti.  

Zdroj: coindesk.com

Můžete se nás na cokoliv zeptat

Vyplňte formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

Kde nás najdete

CRYFIN a. s.
Virtuální sídlo společnosti Chudenická 1059/30, 102 00 Praha - Hostivař,
Česká republika