KVARTÁLNÍ FACTSHEET - Q1/2021


KVARTÁLNÍ FACTSHEET - Q1/2021

Dobrý den,

dovolte mi, abych Vám představil první Kvartální factsheet, který jsme pro Vás v CRYFIN připravili. Jeho cíl je prostý, přinést Vám informace o dění na kryptoměnových trzích za poslední tři měsíce. Zaměřujeme se hlavně na bitcoin, který tomuto trhu dominuje, a jeho gravitační pole, které ovlivňuje i pohyby na trzích ostatních kryptoaktiv.

Hlavní zprávou z prvního čtvrtletí letošního roku je bezesporu informace, že celková tržní kapitalizace bitcoinu poprvé překročila hranici 1 bilionu USD. Bitcoin se tak postupně stává respektovaným typem aktiva. Celému trhu krypto aktiv se v posledních 3 měsících dařilo a celková tržní kapitalizace krypto aktiv se přiblížila velmi těsně 2 bilionům USD.

Věřím, že Vám Kvartální factsheet pomůže lépe se orientovat na trzích s kryptoaktivy.

Přeji Vám příjemné čtení

Václav Holler

CEO a zakladatel CRYFIN
 
 
 

Bitcoin v prvním čtvrtletí

 

Leden

V lednu 2021 se začal bitcoin obchodovat pod úrovní 30 000 USD. To dlouho nevydrželo a trh se v prvních 10 dnech dostal až na 42 000 USD, což bylo v té době ATH (All-Time-High, nejvyšší dosažená cena). V téměř celém zbytku ledna přešel bitcoin do korekce, jeho cena tedy klesala. Měsíc zakončil těsně pod 34 000 USD.

Jedním z faktorů, jenž v lednu ovlivňoval cenu bitcoinu, byl nástup Bidenovy administrativy v USA. Nová ministryně financí Janet Yellen se o bitcoinu vyjařovala přinejlepším neinformovaně. Naopak na šéfa nezávislé vládní komise U.S. Securities and Exchange Commision (SEC) by navržen Gary Gensler, který v minulosti učil na MIT kurz blockchainu a do krypto trhu má velký vhled. Změny v americké regulační administrativě jsou podstatné, protože napovídají, podle jakých pravidel se kryptoměny budou v budoucnu obchodovat a jaký budou mít právní status.

Krypto depozitní banka Anchorage získala plnohodnotnou bankovní licenci. To je významný krok k vytvoření regulovaného trhu s krypto aktivy.

 
 

Únor

Bitcoin začal růst z hodnoty 32 000 USD. Po deseti dnech překonal ATH a další růst na sebe nenechal dlouho čekat. V poslední třetině měsíce si vytvořil další maximum na úrovni 58 354 USD. Poté následoval další propad, a to o celých 15 000 USD. Měsíc uzavřel na hodnotě 45 240 USD.

Tesla Elona Muska nakoupila bitcoin za 1,5 miliardy USD.  MasterCard oznámila, že ve své síti umožní platit kryptem. Konkrétně by mělo jít o stablecoiny, tedy kryptoměny fixované na cenu podkladového aktiva, v tomto případě nejspíš amerického dolaru.

Technologická firma Microstrategy přikoupila za miliardu USD dalších 20 000 bitcoinů k 70 000, které už měla v držení.

V Kanadě odstartovaly 2 první bitcoinové ETF (Exchange Traded Fund). Jde o první investiční produkty v Severní Americe, které nabízí přímou investici do bitcoinu v prostředí tradičních burz. Zákazník burzy tedy nemusí vystupovat mimo svou komfortní zónu, nemusí se nikde znovu registrovat, ani si zřizovat kryptoměnovou peněženku. Ve Spojených státech se na první ETF stále čeká.
 
 

Březen

V prvních 2 březnových týdnech byl trend rostoucí a vyvrcholil 14. března překonáním hranice 60 000 USD. Nové ATH se vytvořilo na ceně 61 699 USD. V druhé polovině měsíce cena klesla až k hladině 50 000 USD, odkud byl trh opět nastartován k dalšímu růstu, a měsíc březen byl uzavřen u hodnot 58 700 USD. Rostoucí trend na konci prvního kvartálu zadával pro druhé čtvrtletí důvod k optimismu.

Goldman Sachs znovu spouští Crypto trading desk, divizi pro obchod s kyptem. Okamžitě se vyrojily zprávy, že připravuje vlastní ETF fond.

FATF zveřejnila návrh nové krypto regulace, která by měla globálně sloužit jako soubor doporučení pro národní státy. Od ní se budou v budoucnu odvíjet mezinárodní standardy pro regulaci krypta.

Visa umožnila u 70 milionů obchodníků, jež má zasmluvněné, platit bitcoinem.
 
 
 

Srovnání kryptotrhu se světovými a českými tržními indexy

Indexy jsou měřené jako průměr ceny akcií zařazených v indexu. Každý index dává různou váhu různým aspektům.

Dow Jones Industrial Average (zkratka DJI) dává větší váhu firmám, které mají vyšší cenu za jednotku akcie.

S&P 500 (GSPC) dává větší váhu firmám, jejichž akcie jsou dostupné na trhu. Když je třeba velký podíl akcií vlastněn a držen zakladatelem či jeho potomky po mnoho generací, firma nemá na S&P velkou váhu.

Pro NASDAQ Composite (IXIC) je nejdůležitějším kritériem tržní kapitalizace akcií, které jsou obchodovány na burze NASDAQ. Čím vyšší tržní kapitalizace, tím vyšší váhu aktivum v portfoliu má. Tento koeficient se posléze vynásobí zavírací cenou pro daný den.

PX je indexem Burzy cenných papírů Praha. Jeho bázi tvoří 50 firem, jejich podíl v indexu je odvozen od jejich tržní kapitalizace.

Cena jednotky Dow Jones Industrial Average vzrostla od 1. 1. 2021 do 31. 3. 2021 o 9,4 %, u S&P 500 to bylo o 7 %. Na rozdíl od posledního kvartálu roku 2020, kdy byl z těchto 3 indexů NASDAQ Composite nejúspěšnější, se mu tentokrát relativně nedařilo a vzrostl jen o 2,7 %.

Český index PX vzrostl o 6 %.

U bitcoinu to bylo za stejné období o 84 %.
 
 

 

Srovnání ceny bitcoinu s trhem s dluhopisy

Pro srovnání jsme použili dluhopisový index S&P U.S. Treasury Bond Index. Tento index se snaží kopírovat celkový stav trhu s dluhopisy (US Treasuries) v USA. Hodnota jeho akcií kopíruje jejich agregovaný výkon. V prvním čtvrtletí 2021 tato hodnota poklesla o 3,7 %. Zesílil tak ještě trend z Q4 2020.

Příčinou je obecně nízká poptávka po dolaru, která je podporována očekáváním vysoké inflace v důsledku vládních stimulačních balíčků.

Důkazem jsou rostoucí výnosy těchto obligací. Například výnos 10letého Treasury Note se od 1. 1. zvýšil z 0,93 % na 1,74 % na konci března.

US Treasuries, americké státní obligace se dělí na 3 typy podle doby zrání (maturity) a podle způsobu vyplácení úroků:

  1. US Treasury Bill – 4, 8, 13, 26 a 52 týdnů
  2. US Treasury Note – 2, 3, 5, 7, 10 let, úrok se vyplácí každý půlrok
  3. US Treasury Bond – 30 let, úrok se vyplácí každý půlrok

 
 
 

Srovnání ceny bitcoinu s největšími podílovými fondy

Podílové fondy jsou oproti indexovým fondům a ETF (Exchange Traded Fund) aktivně spravované, a proto jsou tu i vyšší provozní náklady. Nad rámec poplatků za správu musí klient platit i poplatky (loads) při nákupu a prodeji aktiv. Právě proto, že jsou ale jejich portfolia aktivně spravována, měly by podílové fondy vykazovat lepší výsledky než tržní indexy i jim odpovídající indexové fondy. Klient by i přes vyšší náklady měl mít vyšší výnosy.

Vybrali jsme Vanguard Total Stock Market Index Fund Admiral Shares (VTSAX) a Fidelity 500 Index Fund (FXAIX) proto, že jsou největší.

Vanguard a Fidelity jsou společnosti, které dominují podílovým fondům. Všech 5 největších podílových fondů mají ve správě právě ony.

Vanguard Total Stock Market Index Fund Admiral Shares (VTSAX) – k 28. 2. měl 1,1 bil. $ AUM (Assets Under Management). Ty jsou rozloženy mezi 3 669 různých akciových titulů. Minimální vklad do fondu je 3 000 $. Průměrný roční výnos za poslední 3 roky byl 13,21 %.

Fidelity 500 Index Fund (FXAIX) – 308 mld. $ AUM. Průměrný roční výnos za poslední 3 roky byl 13,16 %.

Ve sledovaném období (Q1 2021) VTSAX vzrostl o 7,1 % a FXAIX o 7,4 %. Podílové fondy si pohoršily oproti předchozímu čtvrtletí, kdy se investice do VTSAX zhodnotila 12,8 % a do FXAIX o 9,9 %.
 
 
 

Srovnání ceny bitcoinu se zlatem

Protože fyzické zlato nelze obchodovat na burze, srovnáváme bitcoin s burzovním produktem, který se mu nejvíce blíží. Tím je ETF (Exchange Traded Fund), který umožňuje klientům investovat do zlata, aniž by jej museli vlastnit. ETF je na rozdíl od podílových fondů pasivně řízen, bez zásahů jen kopíruje cenu aktiva, na něž je navázaný. Klient tu platí jen minimální poplatky, takže výnosy přibližně odpovídají pohybům ceny komodity.

Konkrétně srovnáváme bitcoin s SPDR Gold Shares ETF (GLD), což je největší ETF na světě kompletně kryté fyzickým zlatem. Ve sledovaném období oslabilo o 14,6 %.

Investoři mají tendenci investovat do zlata, když u alternativ, zejména národních měn a akcií, hrozí propad. Typickým případem je nárůst ceny zlata po pádu investiční banky Lehman brother v září 2008. Cena zlata rostla po celé roky 2019 a 2020, což bylo pravděpodobně způsobeno očekáváním ekonomické krize, která byla nakonec spuštěna pandemií COVID-19. Zlato je komodita, u níž není pravděpodobný několikanásobný nárůst ceny. Jeho pokles může být pouhou korekcí růstu posledních 2 let. Další hypotézou je to, že tím, jak se bitcoin dostává do mainstreamu, nahrazuje u některých skupin populace zlato v pozici uchovatele hodnoty.

Zakladatel Bridgewater Associates (140 mld. $ aktiv ve správě) Ray Dalio prodal v Q4 2020 45,35 % svých akcií v SPDR Gold Shares ETF (GLD), tj. 2 985 081 akcií. Přesto je GLD stále mezi top 10 aktivy, v nichž má Bridgewater Associates investováno nejvíce peněz. To je zajímavý signál, protože je dlouhodobým zastáncem držení zlata.

Bitcoinu se říká digitální zlato a skutečně mezi ním a fyzicky existujícím zlatem jsou mnohé paralely. Někteří investoři také tyto 2 komodity vnímají jako substituty.

Celkově by mělo existovat 197 576 tun zlata, podle US geological survey zůstává nevytěženo 50 000 tun. Většina (60 %) zlatých dolů je povrchových. Těžba zlata je čím dál obtížnější, a tím pádem nákladnější.

Bitcoinu zbývá vytěžit ještě 2,35 mil., celková zásoba je 21 mil. Stejně jako u zlata je jeho těžba se snižující se zásobou stále nákladnější. Obě tyto komodity mají tedy mírně inflační charakter. V budoucnu se ale změní v deflační, protože obou je omezené množství, které po vytěžení nebude možné navyšovat.

Zlato bylo historicky vnímáno jako uchovatel hodnoty a také jako investice, která by měla investory chránit před výkyvy trhu. Od roku 1800 rostla cena zlata průměrně o 2 % ročně. Bitcoin nabízí v tomto ohledu z pohledu investorů stejnou výhodu jako zlato.
 
 
 

Korelace s vybranými investičními produkty

60denní korelace sleduje vzájemný vztah mezi 2 veličinami za poslední 2 měsíce před datem, k němuž je hodnota uvedena. Ukazuje nám, jestli změna v hodnotě jedné souvisí se změnou hodnoty druhé. Vysoká korelace nemusí znamenat nutně, že veličiny jsou na sobě závislé, jen že rostou či klesají ze stejných důvodů.

Jak je vidět v následujícím grafu, v Q1 roku 2021 růst ceny bitcoinu významně koreloval s růstem amerického akciového trhu. Jedním z důvodů může být i to, že vzhledem k slabému dolaru a očekávání inflace začali investoři používat akcie jako uchovatele hodnoty. To, že bitcoin roste ve stejné době jako americká ekonomika, problematické není, jeho pozice jako uchovatele hodnoty by ale mohla být ohrožena, pokud by společně s ní i klesal.

Dokonce v případě Dow Jones Industrial Average se korelace s bitcoinem většinu sledovaného období pohybovala nad úrovní 0,8. Pásmo 0,8–1 se považuje za velmi silnou korelaci. U NASDAQ Composite nebyla stabilní a v průběhu března se dostala do záporu.

Korelace s americkými státními obligacemi byla skoro celý měsíc negativní, tedy bitcoin stabilně rostl, zatímco obligace stabilně klesaly. Mohlo to být způsobeno i tím, že investoři, kteří chtěli držet cokoli, jen ne dolar, investovali do bitcoinu.

Podobná paralela se nabízí i se zlatem. Na začátku křivka ještě reflektuje období jeho cenové stability na konci roku 2020. Od ledna 2021 je křivka jeho ceny klesající, zatímco bitcoin roste, čímž se korelace stává zápornou. Jako u amerických státních obligací, domněnka, že investoři nakupují bitcoin místo zlata, nemusí být fikcí. Je nutné také říct, že není obvyklé, že by investoři měli ve stejnou dobu tendenci zbavovat se dolaru i zlata.
 
 
 

Volatilita bitcoinu oproti volatilitě zlata

Volatilita nám říká, jak moc cena aktiva kolísá za určitý časový úsek. Jak řekl Warren Buffett: „Volatilita neměří rizikovost.“ Volatilita měří cenové výkyvy sledovaného aktiva. Neříká nám tedy nic o trendu růstu nebo poklesu. Dozvíme se ale, jak složitě se křivka dostala z bodu A do bodu B.

Jak je vidět na grafu, bitcoin je výrazně volatilnější aktivum než zlato. Bank of America vydala zprávu, kde tvrdí, že přísun kapitálu ve výši 93 mil. $ může zvýšit cenu o 1 %, u zlata je ke zvýšení ceny o 1 % potřeba 1,86 mld. $. To je pravděpodobně hlavní důvod, proč se cena bitcoinu tak dynamicky mění. Postupem času, s navyšováním kapitálu investovaného do bitcoinu, by na ovlivnění ceny měla být potřeba stále větší částka, čímž by měla klesnout i jeho volatilita.
 
 
 

Adopce krypto aktiv pokračuje

Růst trhu krypto aktiv už není tažen jen retailem, ale také velkým zájmem institucionálních investorů. Ti pomocí kryptoměn diverzifikují svá portfolia.
 
 
 

BTC v portfoliu investičních bank

Bitcoin v poslední době vstupuje do portfolií tradičních investičních bankovních domů. I některé z top 10 největších investičních bank na světě začaly na základě poptávky klientů nabízet investování do bitcoinu:

Goldman Sachs po 3 letech znovu otevřel divizi pro obchod s kryptoměnami. Nabízí tím svým klientům možnost investovat do širokého spektra kryptoměn. Klienti by měli získat přístup na trh s bitcoinovými deriváty.

Morgan Stanley nabízí přímou expozici do BTC fondů pro wealth management klienty. Nabízí jim možnost investovat do 12 bitcoinových investičních fondů skrze Grayscale fondy nebo futures. Morgan Stanley je jedním z hlavních investorů v NYDIG, což je fintechová společnost spravující bitcoinové fondy. V první polovině března 2021 společně s dalšími společnostmi, například s pojišťovnami New York Life a MassMutual, investovali do NYDIG celkem 200 mil. dolarů.

JP Morgan klientům nabízí crypto basket – ETF složený z akcií firem z kryptoměnového odvětví. Jedná se o vážený balíček 11 akcií firem navázaných na bitcoin a krypto aktiva. JP Morgan se soustředí na investice do blockchainových technologií, a nabírá proto stále více odborníků na blockchain. V současnosti má již vlastní digitální měnu JPM Coin pro platby v korporátním sektoru. Cílem je ušetřit čas a peníze spojené s bankovními převody, zejména do zahraničí.
 
 
 

Komerční banky a možnost úschovy krypto aktiv

Komerční banky vidí příležitost hlavně v nabízení služeb institucionálním klientům. Jde především o úschovu krypto aktiv a vývoj infrastruktury, která umožní institucionálním klientům obchodovat a udržovat styky s jejich obchodními partnery. Díky tomu se jejich klienti nebudou muset po těchto službách poohlížet u konkurence.

Deutsche bank prohlásila po překročení celkové kapitalizace bilionu dolarů u bitcoinu, že je příliš důležitý na to, aby ho ignorovali. V únoru se začali zabývat nabídkou úschovy s dlouhodobým cílem nabízet tyto služby hedgeovým fondům. Platforma pro institucionální klienty – Deutsche Bank Digital Asset Custody – má být branou do kryptoměnového ekosystému. Deutsche bank také uskutečnila úspěšný test pro vypořádávání převodu cenných papírů na DLT platformě.

BNY Mellon, největší depozitní banka světa, která pro klienty drží aktiva v hodnotě 41 mld $, bude nově nabízet depozitní služby i pro digitální aktiva, včetně kryptoměn. BNY Mellon financovala platformu futures custody Fireblock, kterou bude teď využívat.

State Street byla založena již v roce 1792 a patří k nejstarším subjektům na trhu. Ve správě má 3,15 mld. $. Chtěla by vytvořit platformu pro institucionální převody bitcoinu. Výchozí technologií bude její platforma Currenex, kterou State Street v současnosti už pro obchody mezi institucemi používá. Inovace pro bitcoinové obchody zajistí partnerství s Pure Digital, která se zabývá vytvářením infrastruktury forexového trhu. Ke spuštění bylo mělo dojít v polovině roku 2021.
 
 
 

BTC v portfoliu investičních firem i neinvestičních firem

Bitcoin v poslední době vstupuje do portfolií tradičních investičních společností, příkladem je BlackRock, což je největší správce aktiv na světě (8,6 bil. $ aktiv ve správě). V lednu 2021 povolil dvěma ze svých fondů investovat do BTC futures.

Microstrategy je softwarová firma, jejímž primárním předmětem podnikání není investování. Nyní drží přes 90 000 bitcoinů a to je nejvíce mezi tímto typem držitelů. Bitcoin začala nakupovat v srpnu 2020, kdy stál přes 11 000 $, a už nepřestala. Bitcoin se stal v Microstrategy oficiálním rezervním aktivem. Ve skutečnosti se stal spíše hlavním aktivem a jeho držení stojí za růstem akcií firmy, jejichž cena v letech před nákupem bitcoinu stagnovala.

TESLA začátkem února oznámila, že rozšířila své portfolio o bitcoin. Podle serveru Bitcoin Treasuries šlo celkem o 48 000 bitcoinů v ceně 1,5 mld. $. To znamená 31 250 $ za 1 bitcoin. Od března je navíc možné za bitcoin u Tesly nakoupit auta. Pro krypto svět je v tomto kontextu zásadní, že CEO Tesly Elon Musk prohlásil, že takto získané bitcoiny hodlá firma držet a nikoli okamžitě přeměnit za fiat měnu, jak to bylo doposud pravidlem.

Pokračující adopce krypto aktiv ze strany tradičních finančních i nefinančních institucí přináší do tohoto segmentu kapitál a otevírá pomyslné dveře do světa kryptoměn novým klientům. Dále také přispívá k technologickému rozvoji, a to jak rozvojem svých technických řešení, tak investicemi do fintech společností. Začínající adopce ze strany neinvestičních firem je zajímavým momentem, který pokud by se proměnil v silnější trend, by mohl přinést další velmi výrazný růst celého trhu.

Můžete se nás na cokoliv zeptat

Vyplňte formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

Kde nás najdete

CRYFIN a. s.
Chudenická 1059/30, 102 00 Praha - Hostivař,
Česká republika