KVARTÁLNÍ FACTSHEET Q3/2021


KVARTÁLNÍ FACTSHEET Q3/2021

Dobrý den,

přinášíme Vám již třetí kvartální factsheet, který Vám pomůže se zorientovat v dění na kryptoměnovém trhu.
Po minulém čtvrtletí, které znamenalo pád z historického maxima,
jsme opět nasedli na vlnu pozitivního trendu. Finanční instituce i běžní
investoři dali najevo, že cenu 30 tisíc dolarů považují za přijatelnou
pro nákup a že se pod ni bude do budoucna padat jen velmi obtížně.
Naopak se u bitcoinu spekuluje o prodlužujícím se obchodním
cyklu, tzv. supercyklu. To znamená, že bychom se ještě v období
před dalším halvingem mohli dočkat dalších historických cenových
maxim. Signálů pro to je hned několik: zájem institucí, pokračující
regulace, čím dál více využití v reálné ekonomice. To, že bude bitcoinem
běžné platit, dokazuje případ El Salvadoru, který jej zavedl jako
oficiální platidlo. Pro spoustu lidí i zemí je stále atraktivnější představa
finančního systému, který není kontrolován seshora svévolnou
autoritou, jejíž kroky nejsou schopni ovlivnit. Bitcoin tak s sebou nese
naději, která je příznačná pro přicházející předvánoční období, jemuž
my ve finančnictví říkáme čtvrtý kvartál.

Přeji Vám hezký zbytek roku.

Václav Holler
CEO a zakladatel CRYFIN

 
 

O metrikách


Naše grafy se snažíme dělat co nejpřehlednější. Při srovnávání bitcoinu s jinými aktivy operujeme s počáteční hodnotou
100 %. Ve zbytku sledovaného období potom vidíme, o kolik procent se tato hodnota změnila. Korelace sledují možný vztah
mezi jednotlivými aktivy, případně jejich vztah s celkovým výkonem ekonomiky. Volatilita ukazuje výkyvy na cenové křivce, její
manipulovatelnost chováním investorů, neříká nám však nic o dlouhodobém trendu.

 
 

Jak se vedlo bitcoinu

2. čtvrtletí roku 2021 bylo dramatické. Po dosažení historického maxima došlo ke korekci, která místy přesahovala 50 %. Bitcoin se na chvíli propadl pod 30 000 $, což se naposledy stalo v lednu 2021. Na začátku 3. čtvrtletí probíhala ještě nějakou dobu stagnace cenového vývoje. 20. července začal postupný růst, který pokračoval až do prvního zářijového týdne, kdy poprvé od května došlo k prolomení hranice 50 000 $. Po krátkém poklesu k 42 000 $ se cena opět zvedla a v růstovém trendu pokračovala i na začátku posledního čtvrtletí letošního roku.

Zavírací cena prvního dne třetího čtvrtletí byla 33 572 $ a posledního dne 43 791 $. Rozdíl mezi maximem a minimem v daném období činil 22 826 $. To by znamenalo od nejnižší hodnoty k nejvyšší nárůst 76 %.

Zatímco v minulém čtvrtletí bitcoin za ostatními aktivy zaostával, v tomto je naopak zastínil o desítky procent. Bitcoin vzrostl celkem o 30 %. Americké akciové trhy si mírně pohoršily. Nejhůře si vedl Dow Jones Industrial Average, jenž zaznamenal propad o 2,7 %. V mírné
ztrátě byly také podílové fondy a zlato. Mezi srovnávanými aktivy dopadl nejlépe český akciový index PX, který vzrostl o 15,7 %.
Ve třetím kvartálu pokračovala v oblasti krypta institucionální adopce. Zájem velkých bank se z bitcoinu postupně rozšiřuje i na druhou největší kryptoměnu ether. Finanční instituce také čím dál více pronikají do světa decentralizovaných financí.

Bitcoin se stal oficiální platidlem v první zemi světa – v El Salvadoru. Tento projekt může ukázat jiným zemím cestu, jak se vymanit z područí americké centrální banky nebo svým komunitám ušetřit při posílání peněz domů na poplatcích z remitencí. Zejména ve Střední a Jižní Americe by se našlo hned několik kandidátů.

Obavy příznivcům virtuálních měn způsobil další zákaz kryptoměn v Číně a tlak regulátorů na největší světovou burzu Binance. Oba tyto procesy jsou ale završením dlouhodobějších signálů. Čína zakazuje bitcoin pravidelně od roku 2017 a tentokrát se zdá, že definitivně. Binance se moc dlouho pohybovala mimo jakýkoli regulatorní rámec. Pokud se krypto odvětví chce stát jednou z větví globálního finančního systému, musí být aspoň do nějaké míry regulováno.

Krypto ale není jen bitcoin. Pro tento kvartál byl charakteristický růst právě odvětví decentralizovaných financí a také NFTs (Non Fungible Tokens). Blockchainové technologie, kryptoměny a tokeny už dávno neznamenají jen finančnictví, ale nacházejí čím dál více uplatnění i v reálné ekonomice.

 
 

Červenec

Až do 20. července pokračovala cena bitcoinu ve stagnaci z předchozího měsíce. Zprávy ze světa velkých financí ale tvrdily, že instituce nakupují bitcoin okolo 30 000 $. Bitcoin tak zakončil červenec nad 41 000 $.


Mezitím se objevovaly zprávy o dalším pronikání zejména velkých amerických bank do odvětví. Bank of America a Citigroup začaly klientům nabízet futures kontrakty od CME a bitcoinové ETNs (Exchange Traded Note). Citigroup také v rámci divize wealth managementu spustila nové oddělení věnované kryptu.


JP Morgan Chase nabídl wealth management klientům kromě bitcoinu také bitcoin cash, ethereum a ethereum classic. Nabídku bitcoinu pak rozšířila i pro běžné klienty.


Platební společnost Circle, která vydává druhý nejvýznamnější stablecoin USDC, a krypto burza Bullish oznámily, že vstoupí na burzu. Valuace Circle se odhadovala na 4,5 mld. $, Bullish na 9 mld $.

V současnosti je stále častější jev, kdy hodnota krypto společností překročí 1 mld. $ a stávají se tzv. unicorny. Agentura Bloomberg v červenci zveřejnila zprávu, že za první půlrok bylo v krypto odvětví proinvestováno 17 mld. $. Jednou z firem, která se svezla na tomto trendu, byla i Opensea, NFT tržiště, které se díky stomilionové injekci dostalo na valuaci 1,5 mld. $. To předznamenalo trend rapidního růstu NFT odvětví v příštích měsících.

 
 


Srpen

Po mírné korekci na začátku měsíce byl srpen ve znamení stabilního růstu. Na chvíli dokonce překročil hranici 50 000 $ a měsíc zakončil nad hodnotou 47 000 $.

Velkou událostí minulého kvartálu byl vstup krypto burzy Coinbase na akciovou burzu Nasdaq. První kvartální zpráva Coinbase jako veřejně obchodovatelné společnosti přinesla pozitivní zprávy pro celé odvětví. Rostly objemy transakcí i příjmy z nich. A Coinbase ve většině parametrů překonala očekávání analytiků.


U krypto peněženky Facebooku nazvané Novi byl dokončen vývoj. Protože dlouho připravovaný stablecoin Facebooku nebudí nadšení u regulátorů, uvažuje firma o adopci jiných stablecoinů. Služba Facebook payment měla v posledním roce objem obchodů 100 mld. $, používá se ve 160 zemích a 55 měnách. V momentě, kdy bude blockchainový projekt spuštěn, velké množství lidí, které zatím nepřišlo do styku s virtuálními měnami, by je mohlo začít využívat.

V předposledním srpnovém týdnu překročil objem obchodů NFTs (non-fungible tokens) poprvé 1 mld. $. NFTs jsou nástrojem, který pomáhá propojovat svět blockchainových technologií s reálnou ekonomikou. Mají využití v umění, počítačových hrách nebo jako sběratelské předměty.

 
 

Září

Září bylo ve znamení propadu, který předznamenával říjnový růst. Září patří historicky mezi slabší měsíce. Na konci září stál bitcoin 43 000 $, přičemž prvního října poskočil již na 47 000 $.

7. září přesáhl bitcoin 52 000 $, čímž se dostal na hodnoty, na kterých
byl naposledy v květnu. Velkou zásluhu na tom mělo očekávání, že se
k tomuto datu El Salvador stane první zemí, která bude používat bitcoin jako oficiální platidlo. V současné době vlastní tato středoamerická země 700 bitcoinů, což není pro ovlivnění globální zásoby na trhu nijak zásadní množství. Význam toho kroku je spíše dlouhodobý. Jde o další zdroj kontinuální poptávky po bitcoinu. Obrovská očekávání tedy vedla k propadu ceny o 6 000 $.


V září také Čína už poněkolikáté zakázala bitcoin. Alespoň tak se to jevilo v médiích. Ve skutečnosti pouze zpřísnila existující nařízení. Mělo by jít o definitivní zákaz tradingu kryptoměn i jakýchkoli makléřských služeb v kontinentální Číně. Pro krypto odvětví je to spíše pozitivní zpráva. Krypto odvětví bylo již významně regulováno a s definitívním zákazem zmizí zprávy, které způsobovaly dramatické propady trhu.

 
 

Srovnání kryptotrhu se světovými a českými tržními indexy

O metrice

Indexy jsou měřené jako vážený průměr ceny akcií zařazených v indexu. Každý index dává různou váhu různým aspektům.

Dow Jones Industrial Average (zkratka ^DJI) dává větší váhu firmám, které mají vyšší cenu za jednotku akcie.
S&P 500 (^GSPC) dává větší váhu firmám, jejichž akcie jsou dostupné
na trhu. Když je třeba velký podíl akcií vlastněn a držen
zakladatelem či jeho potomky po mnoho generací, firma nemá na
S&P velkou váhu.
Pro NASDAQ Composite (^IXIC) je nejdůležitějším kritériem tržní
kapitalizace akcií, které jsou obchodovány na burze NASDAQ. Ty
jsou posléze vynásobeny zavírací cenou pro daný den.
PX1 je indexem Burzy cenných papírů Praha. Jeho bázi tvoří 50
firem, jejich podíl v indexu je odvozen od jejich tržní kapitalizace.

 
 


Výkon v Q3 2021

Dow Jones Industrial Average mezi 1. červencem a 30. zářím klesl o 2,3 %, S&P 500 ztratil 0,3 % a NASDAQ Composite 0,5 % poté, co
v předchozím kvartálu vzrostl o 7,8 %.

Český index PX si oproti konci předchozího čtvrtletí polepšil o 15,8 %. SAB Finance a Photon Energy jsou jediné 2 tituly indexu, které nejsou za poslední rok v zisku.

 
 

Srovnání ceny bitcoinu s trhem s dluhopisy

O metrice

Pro srovnání jsme použili dluhopisový index S&P U.S. Treasury Bond Index. Tento index se snaží kopírovat celkový stav trhu s dluhopisy v USA. Hodnota jeho akcií kopíruje jejich agregovaný výkon.


Měříme výkon US Treasuries, tedy amerických státních obligací. Dělí se na 3 typy podle doby zrání (maturity) a podle způsobu vyplácení úroků:

  1. US Treasury Bill – 4, 8, 13, 26 a 52 týdnů,
  2. US Treasury Note – 2, 3, 5, 7, 10 let, úrok se vyplácí
    každý půlrok,
  3. US Treasury Bond – 30 let, úrok se vyplácí každý
    půlrok.

Výnosnost státních obligací je výsledkem úrokových měr definovaných americkým Fedem na jedné straně a inflací, která je znehodnocuje, na straně druhé.

 
 

Výkon v Q3 2021

Meziroční inflace se od května drží nad hodnotou 5 %. To je faktor, který snižuje poptávku po americkém dolaru, a tím pádem i po amerických státních obligacích. Investoři hledají aktiva, která je před inflací ochrání. Je indikativní, že 2 období tohoto roku, kdy měl bitcoin nejvyšší cenu (duben a říjen) jsou zároveň obdobími s nejvyššími výnosy státních obligací.
Americké státní obligace ve sledovaném období nezaznamenaly propad ani růst.

 
 

Srovnání ceny bitcoinu s největšími podílovými fondy

O metrice

Podílové fondy jsou oproti indexovým fondům a ETF (Exchange Traded Fund) aktivně spravované, a proto jsou tu i vyšší provozní náklady. Nad rámec poplatků za správu musí klient platit i poplatky (loads) při nákupu a prodeji aktiv. Právě proto, že jsou ale jejich portfolia aktivně spravována, měly by podílové fondy vykazovat lepší výsledky než tržní indexy i jim odpovídající indexové fondy. Klient by i přes vyšší náklady měl mít vyšší výnosy.

Vybrali jsme Vanguard Total Stock Market Index Fund Admiral Shares (VTSAX) a Fidelity 500 Index Fund (FXAIX), protože jsou největší. Vanguard a Fidelity jsou společnosti, které dominují podílovým fondům. Všech 5 největších podílových fondů mají
ve správě právě ony.

 
 

Výkon v Q3 2021

Vanguard Total Stock Market Index Fund Admiral Shares (VTSAX) měl k 30. září 2021 aktiva ve správě (AUM) v hodnotě 1,3 bil $. Tato hodnota je rozdělena mezi 4 025 různých akciových titulů. Aktivy s největším zastoupením jsou zároveň firmy s největší tržní kapitalizací
s výjimkou Saudi Aramco: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Facebook a Tesla.
Fidelity 500 Index Fund (FXAIX) spravuje aktiva v hodnotě
350 mld. $. Tituly v jeho portfoliu s největším zastoupením jsou podobně jako u VTSAX, největší firmy vůbec.
Ve sledovaném období VTSAX klesl o 0,9 % a FXAIX o 0,3 %. Podílové fondy si pohoršily oproti každému z předchozích 3 čtvrtletí. V Q4 2020 rostl VTAX a 12,8 %, v Q1 2021 o 7,1 % a v Q2 2021 o 6,5 %.
Stejně tak FXAIX rostl v Q4 2020 o 9,9 %, v Q1 2021 o 7,4 % a v Q2 2021 o 6,8 %. Negativní zprávou pro tyto fondy je, že si vedly podobně nebo hůře než akciové indexy.

 
 

Srovnání ceny bitcoinu se zlatem

O metrice

Bitcoinu se říká digitální zlato, a skutečně mezi ním a fyzicky existujícím zlatem jsou mnohé paralely. Při srovnávání bitcoinu se
zlatem s ním nakládáme jako s komoditou.
Zlato bylo historicky vnímáno jako uchovatel hodnoty a tzv. „safe haven“ investice, tedy typ aktiva, které by mělo investory chránit před výkyvy trhu. U zlata platí ve srovnání s celkovým vývojem trhu spíše nepřímá úměra. Bitcoin, jak je vidět v následující kapitole (Korelace), je na něm poměrně nezávislý.
Bitcoinu i zlata je omezené množství, jejich těžba je stále nákladnější, což by mělo vést k jejich vyšší vzácnosti, a tím i k růstu ceny.
SPDR Gold Shares ETF (GLD) je největší fond (Exchange Traded Fund) krytý fyzickým zlatem na světě. Umožňuje klientům investovat do zlata, aniž by jej museli vlastnit. ETF je na rozdíl od podílových fondů
pasivně řízen, bez zásahů jen kopíruje cenu aktiva, na nějž je navázaný.

 
 


Výkon v Q3 2021

GLD ve sledovaném období klesl o 1,2 %, což znamená mírný propad oproti 2% růstu minulého kvartálu. Investoři mají tendenci investovat do zlata, když u alternativ, zejména národních měn a akcií, hrozí
propad. Pro zlato je proto alarmující, když se mu nedaří, přestože akciové indexy a americký dolar také nezažívají dobré období.
Pokles o 1,2 % není ale nijak dramatický, zejména ve srovnání s poklesem o 14,6 % v Q1 2021. Tradiční investoři obávající se
inflace stále vidí zlato jako ochranu.

 
 

Korelace s vybranými investičními produkty

O metrice

60denní korelace sleduje vzájemný vztah mezi 2 veličinami za poslední 2 měsíce před datem, k němuž je hodnota uvedena.
Ukazuje nám, jestli změna v hodnotě jedné souvisí se změnou hodnoty druhé. Vysoká korelace nemusí znamenat nutně, že
veličiny jsou na sobě závislé, jen že rostou či klesají ze stejných důvodů.

 
 

Korelace v Q3 2021

Nejmenší rozptyl korelace měl bitcoin s S&P U.S. Treasury Bond Index, který sleduje vývoj amerických státních obligací. Pokud tvrdíme, že bitcoin slouží jako digitální zlato, tedy rezervní aktivum, měl by mít tendenci růst v době nízkého zájmu o americký dolar.
Vzhledem k tomu, že nízká poptávka po dolaru vede k růstu úrokových měr, a tím pádem k růstu výnosů, znamenalo by to, že výnosy z těchto dluhopisů budou největší v době růstu ceny bitcoinu. To znamená, že by tu měla být stabilní pozitivní korelace. To se ale neděje.
Sledovaná aktiva obecně s bitcoinem nekorelují, respektive jejich korelace s největší digitální měnou je příliš proměnlivá na to, aby se dalo říct, že jejich ceny jsou determinovány stejnými jevy.

 
 

Volatilita bitcoinu oproti volatilitě zlata

O metrice

Jak řekl Warren Buffett: „Volatilita neměří rizikovost.“ Volatilita měří cenové výkyvy sledovaného aktiva. Neříká nám tedy nic o trendu růstu nebo poklesu. Ale dozvíme se, jak složitě se křivka dostala z bodu A do bodu B. Sledujeme volatilitu za posledních 30 dní.
Tato metrika má význam zejména pro obchodníky, a tím víc pro ty, kteří vytváří tržně neutrální strategie, tedy kombinují na stejném aktivu „long“ a „short“ pozice.

 
 

Volatilita v Q3 2021

Bitcoin je, stejně jako v minulých obdobích, oproti zlatu velmi volatilní. Vysoké procento bitconu je drženo mimo trh na studených peněženkách. Reálně se obchoduje s přibližně 3,5 mil. bitcoinů z 18,75 mil., které jsou momentálně v oběhu. Proto často dochází k tomu, že nějaký velký obchod nebo mediální zpráva ovlivní trh
ve větší míře, než je tomu u jiných aktiv.
Oproti minulému sledovanému období, kdy volatilita přesahovala i 100 %, se v tomto období pohybovala mezi 50 a 70 %.

 
 

Co se odehrálo ve 3. čtvrtletí

 

TradFi v kryptu

Jak již bylo zmíněno dříve, Bank of America a Citigroup začaly nabízet bitcoinové futures a ETNs. K nabídce futures už v minulosti přistoupil Goldman Sachs. JP Morgan Chase rozšířil nabídku krypta pro wealth management i o bitcoin cash, ethereum a ethereum classic prostřednictvím produktů od Grayscale. Tímto způsobem vstoupil do bitcoinu přímo Morgan Stanley. Jeho fond Europe’s Opporunity Fund nakoupil 28 289 akcií Grayscale Bitcoin Trust.

JP Morgan a Wells Fargo zaregistrovaly u SEC nové bitcoinové fondy. U JP Morgan půjde o tři fondy. Jeden bude mít minimální
hranici vstupu 100 000 $, ostatní 2 minimální hranici mít nebudou. To znamená, že půjde o první retailové produkty tohoto typu některé z velkých amerických bank.


Čím dál více sílí i trend vstupu různých typů investičních firem do krypto odvětví. Roste počet firem, které krypto firmám dávají čím
dál větší váhu a otevírají specializované krypto divize.

Venture kapitálová firma Andreessen Horowitz vyčlenila 3 fondy s dotací 2,7 mld. $ jen na krypto projekty.

Investiční firma Bain Capital založila nový fond BCV Crypto Fund s minimálním vkladem 5 mil. $.

Zakladatel hedgeového fondu Brevan Howard Alan Howard se soukromě podílí na řadě investičních kol různých krypto projektů. Firma, v níž už sice skončil jako CEO, ale stále pokračuje jako šéf investic, si založila novou krypto divizi nazvanou BH Digital. Brevan Fond Howard v dubnu odtajnil, že investují do krypto odvětví
1,5 % kapitálu.

10T veterána Wall Street Dana Tapiera investuje do krypto firem s valuací nad 500 mil. $. Pomáhá tak projektům udělat poslední krok k tomu, aby se dostaly na nejvyšší úroveň. Vyšlo najevo, že do těchto projektů investovala už 650 mil. $. Mezi nimi jsou Kraken, Ledger,
eToro, Huobi a Figure. I díky tomu přibývá v krypto odvětví počet tzv. krypto unicornů.

Jump Trading je firma, která se zabývá vysokorychlostním obchodováním. Nyní spouští dceřinou společnost Jump Crypto.
V odvětví ale působí už 6 let a má zainvestováno jak do digitálních aktiv, tak do firem využívajících blockchainové technologie. Jump dlouhodobě poskytuje likviditu pro krypto trading Robinhood nebo pro decentralizovanou burzu Serum. To souvisí s jejich aktivitou v ekosystému Solana. V srpnu oznámila akvizici Certus One, vývojáře blockchainových technologií. Jump uzavřela nový fond (uzavřením se označuje moment, kdy dojde k vybrání peněz, které si fond stanoví před začátkem působení) s dotací 350 mil. $, který má mít významné zaměření na krypto.

Franklin Templeton spouští fond Franklin Templeton Blockchain
Fund I, L.P., který cílí na 20 mil. $.

Do krypta se pustil také legendární investor Steve Cohen, zakladatel hedgeového fondu Point72. Skrze společnost DIGITAL investoval do platformy RECUR, která má vytvářet NFTs s univerzitní tematikou. Kromě toho vložil kapitál i do digitálního market makeru Radkl.


Bitcoin nakupují i největší family offices nejbohatších Američanů. V třetím kvartále to učinily například soukromé fondy George
Sorose, Thomase Peterffyho nebo Billa Millera.

 
 


Unicorns

Podle zprávy Bank of America bylo v krypto odvětví v první polovině roku 2021 proinvestováno 17 mld. $, za stejné období roku 2020 jen 5,5 mld. $. Ve třetím čtvrtletí přitekly investice za 8 mld. $.


Unicorn se nazývá startup s valuací přes 1 mld. $. I díky investicím ze světa tradičních financí se jich v krypto odvětví objevuje čím dál více. Dnes již má valuaci nad 1 mld. $ přes 70 firem, které alespoň částečně působí v krypto odvětví. Před rokem jich
bylo jen 20.


Z firem, které se přehouply přes hodnotu 1 mld. $ nebo díky investicím svou hodnotu výrazně navýšily, stojí za zmínku Fireblocks s valuací 2 mld. $, FalconX (3,75 mld. $), Chainalysis (4,2 mld. $), Bitpanda (4,1 mld. $), TaxBit (1,33 mld. $), Blockdeamon (1,26 mld. $), CoinDCX (1,1 mld. $) nebo Blockstream (3,2 mld. $). Většina z těchto projektů je zaměřená na vytváření blockchainové infrastruktury.

V červenci se unicornem stalo také NFT tržiště Opensea (1,5 mld. $), a to jako první firma svého druhu. V oblasti NFTs padaly rekordy v tržbách, ale i v přílivu investičního kapitálu. Další firma z této oblasti Sorare vybrala 680 mil. $. Její valuace se tak zvýšila na 4,3 mld. $. Dapper Labs vybralo 250 mil. $ a mají nyní hodnotu 7,6 mld. $. NFT platformy mají na rozdíl od jiných krypto projektů prokazatelný přesah do reálné ekonomiky a cash flow.

 
 

Tokenizované akcie

Největší švýcarská burza SIX získala povolení na prodej tokenizovaných akcií. Bude se odehrávat na jejich dceřiné burze SDX.
Obchodování bude plně regulované, SIX získala povolení od FINMA.
Dceřiná burza Bitfinexu přikročila ke stejnému kroku. Burza Bitfinex Securities nabízí možnost zde akcie nejen obchodovat, ale také je vydávat.

 
 

BTC jako platidlo

7. září přijal El Salvador bitcoin jako oficiální platidlo. Od té doby už nakoupil 700 bitcoinů, aby je občané mohli nakupovat v rámci státem vydané krypto peněženky Chivo. Peníze uložené v bitcoinu si budou moci vybrat i v bitcoinových bankomatech.
Hlavním důvodem tohoto kroku je snaha o de-dolarizaci ekonomiky. Americký dolar byl doposud jediným platidlem země a občané této středoamerické země jsou vydáni na pospas rozhodnutím Fedu. V současnosti na El Salvador nepřímo dopadá vysoká inflace v USA.
Neméně důležité je, že bitcoinové platby přes peněženku Chivo umožní občanům ušetřit až 400 mil. $ ročně na poplatcích za posílání remitencí. Občané El Salvadoru dostanou ze zahraničí 6 mld. $ ročně, což odpovídá 23 % HDP ekonomiky země. Remitence dostává 70 %
populace a tvoří polovinu příjmů těch, kteří je dostávají. Převody dosud šly přes služby jako Western union a MoneyGram, zbytek přes banky. Platí, že čím menší poslaná částka, tím větší relativní poplatek. V Chivo peněžence je převod zdarma a trvá několik minut.
Z těchto důvodů můžou o bitcoinu uvažovat také další země, které používají americký dolar jako platidlo nebo k němu mají fixovaný kurz. Nebo země, jejichž občané jsou do velké míry závislí na remitencích.

Lightning Network je řešení druhé vrstvy blockchainu Bitcoin. Umožňuje vytvořit platební kanál mezi 2 stranami, které spolu obchodují. Přímo na blockchain se zaznamenává pouze okamžik otevření a uzavření kanálu. Uživatel tak ušetří na poplatcích, síť zvládne obsloužit mnohem více transakcí.
Lightning Network roste poměrně stabilně, v minulém kvartále její velikost začala být dost zajímavá i pro média. Za poslední rok se počet uzlů zvýšil o 105 %, ze 7 700 na 15 800. Počet kanálů vzrostl z 38 000 na 73 000. Kapacita sítě se také výrazně zvýšila, a to z 1 125 na 3 000 bitcoinů. To znamená počet bitcoinů uzamknutých v platebních kanálech.

 
 

Blockchainové ekosystémy

Kryptoměny už dávno nejsou jen bitcoin. Jedny z nejzajímavějších a nejhodnotnějších projektů jsou blockchainové ekosystémy, které umožňují vývin decentralizovaných aplikací. Nejznámějším z nich je Ethereum, ale o slovo se hlásí další, v poslední době například Solana. Mezi nimi jsou nejvýraznějšími kategoriemi NFT (non funglible token) projekty a decentralizované finance (DeFi). S tím, jak roste zájem o decentralizované aplikace, rostou i tyto ekosystémy.

12. září došlo ke dlouho očekávanému spuštění mainnetu Cardano. Toto očekávání dostalo jeho nativní měnu ADA přes 3 $. Od data spuštění už cena ADA zase klesla, ale vytvořila se nová supportní hranice, pod níž by v budoucnu neměla klesnout.
Další ekosystémové blockchainy masivně investovaly do rozvoje. V případě Algorand to bylo 300 mil. $. Avalanche nabízí 180 mil. $, aby nalákalo zejména DeFi aplikace. Později se rozhodla na rozvoj alokovat i část z 230 mil. $ vybraných skrze privátní prodej tokenů.
Až těsně po skončení 3. kvartálu, v říjnu, se k nim přidala Binance s miliardovýcm fondem na rozvoj na blockchainu Binance smart chain. Je to další dobrý případ nastoleného trendu.

 
 

NFTs

NFTs (non-fungible tokens) jsou způsobem, jak mohou kryptoměny pronikat do odvětví reálné ekonomiky. Je to způsob, jak vytvářet na internetu vzácnost. Největší mediální ohlas vzbuzují zejména ty, které si lidé dávají jako profilové obrázky na sociálních sítích. Mezi tzv. avatar NFTs patří třeba CryptoPunks nebo Bored Apes Yacht Club a ceny některých z nich dosahují milionů dolarů.
Kromě nich mají NFTs uplatnění i v herním průmyslu, jako sběratelské objekty například v oblasti sportu nebo jako objekty ve virtuálních světech.
Poté, co NFTs po únorovém rozmachu kdekdo zatracoval, v srpnu přišla ještě větší vlna, kdy v předposledním týdnu překonaly za jeden týden 1 mld. $ v objemu obchodů.
Tržby vývojáře nejúspěšnější NFT hry Axie Infinity překonaly 2 mld. $ a počet denních uživatelů 2 mil. Projekt NFT fantasy fotbalu Sorare má 600 000 registrovaných uživatelů a vzrostl od minulého roku 34x.
Adopci NFT potvrzují i vysoké investice do některých projektů. Zmíněné Sorare získalo 680 mil. $ při valuaci 4,3 mld. $, Dapper Labs vybralo 250 mil. $ při valuaci 7,6 mld. $, a Animoca Brands 139 mil. $ s pre-money valuací 1 mld. $. Již zmíněné tržiště se dostalo na
valuaci 1,5 mld. $.
Popularita NFT avatarů zaujala i v Hollywoodu. Autoři nejpopulárnější série CyberPunks LarvaLabs uzavřeli smlouvu s jednou z největších agentur United Talent Agency (UTA). CryptoPunks, ale i další projekty
LarvaLabs Meebits nebo Autoglyphs se tak mohou dostat do jiných typů médií (film, televize, tisk a udělování licencí).

DeFi
V poslední době roste také odvětví decentralizovaných financí. Celková hodnota uzamčená v tomto odvětví se podle serveru DeFi Llama přehoupla přes 200 mld. $. Pozici dosavadního hegemona Etherea začínají mírně ohrožovat jeho konkurenti. Celková hodnota uzamčená v decentralizovaných financích na ostatních blockchainech
se začíná blížit třetině celkové sumy.
Roste také institucionální zájem o DeFi. Decentralizovaná burza AAVE spustila projekt AAVE Ark, který umožní do tohoto prostoru vstupovat ověřeným institucím.
Podobné úmysly má firma R3, která vytváří vlastní DeFi síť. Má být bezpečnější než dosavadní projekty a snadno napojitelná na svět tradičních financí. Se spuštěním ale čekají na vyjasnění od regulátorů.

 
 

Regulace

Čína již v červnu zakázala těžbu kryptoměn. Podle Cambridge Centre for Alternative Finance se podíl těžby na ceně světového BTC dostal na 0 %. Nyní došlo i k definitivní ilegalizaci obchodování krypto aktiv.
Zákaz se týká i derivátů a makléřských služeb. Je to další z re-iterací zákazu z roku 2017. Zákaz by neměl mít výrazný dopad na globální poptávku po krypto aktivech. Burzy Binance a Huobi už vyhlásily postupné rušení účtů z kontinentální Číny. Pozitivní na celé věci
je, že po konečném zákazu kryptoměn už trh nebude stresován jejich potenciálním zákazem.

V USA se o kryptu hovořilo v souvislosti s novým infrastrukturním
balíčkem amerického senátu. Jedním z nových daňových příjmů by měly být i kryptoměnové operace. Pro to je nutné sledovat toky kryptoměn. Oznamovací povinnost tak potenciálně vznikne i těžařům a vývojářům software. Problém je, že ani jedna z těchto skupin nemá k tomuto typu dat přístup.
Těžaři pravděpodobně z USA neodejdou, vše bude ale záviset na svévolných rozhodnutích ministerstva financí. Čím dál víc se
hovoří o regulaci stablecoins, o tom, jaký vztah budou mít k potenciálně připravované virtuální verzi amerického dolaru. Regulatorní rámec by opět mělo připravit ministerstvo financí. Bidenova administrativa ale preferuje, aby legislativu připravil Kongres a z vydavatelů stablecoinů by se staly banky.

 
 

Binance

Největší světová burza Binance se stala terčem zájmu světových regulátorů. Dostala varování od regulátorů Itálie, UK nebo Singapuru a centrálních bank Litvy, Hong Kongu, Nizozemí či Jihoafrické republiky.
Dříve se mělo za to, že burza je registrována na Kajmanských ostrovech. Místní finanční regulátor (CIMA) ale popřel, že by tomu tak bylo. Tlak regulátorů však postupně nutí Binance, aby se někde registrovala. CEO Changpeng Zhao potvrdil v rozhovoru pro South China Morning Post, že opustí koncept decentralizovaného
sídla firmy.
V rámci cesty k regulaci již zakázali trading v některých jurisdikcích, v jiných nařídili striktní KYC procesy. Byly pozastaveny platby skrze SEPA i její britský ekvivalent Faster Payments Network.
Aby se Binance připravila na novou, regulovanou budoucnost, začala najímat bývalé zaměstnance regulatorních orgánů IRS a Europolu. Většinou jde o odborníky na kyberzločiny, audit a compliance.

Můžete se nás na cokoliv zeptat

Vyplňte formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

Where to find us

CRYFIN a. s.
Chudenická 1059/30, 102 00 Praha - Hostivař,
Česká republika