Dobrý den,
už čtvrtý kvartální factsheet společnosti CRYFIN sleduje období, které přineslo u bitcoinu další historické cenové maximum. Jen těsně jsme nedosáhli na 70 000 $. Potvrzuje se tak teze o prodlužování cyklu mezi tzv. halvingy, kdy se snižuje množství bitcoinu uvolňovaného do oběhu. Ten nás čeká až v roce 2024. Nevzdával bych se naděje, že do té doby se ještě překonání rekordních cen dočkáme. Tento cyklus je totiž také jiný v tom, že nastartoval proces, který stále pokračuje. Je to proces, kdy po celém světě vznikající regulace, které umožňují novým typům subjektů vstupovat do kryptoměnového odvětví. Například největší australská banka Commonwealth bank nabízí běžným klientům nákup krypta v mobilní aplikaci. Stejně tak jej v čím dál větší míře adoptují platební společnosti Visa a Mastercard. Posouvání krypta do mainstreamu znamená růst zákaznické základny a tedy v budoucnu i růst cen.
Do nového roku vám přeji všechno dobré a hlavně zdraví.
Václav Holler
CEO a zakladatel CRYFIN
Naše grafy se snažíme dělat co nejpřehlednější. Při srovnávání bitcoinu s jinými aktivy operujeme s počáteční hodnotou
100 %. Ve zbytku sledovaného období potom vidíme, o kolik procent se tato hodnota změnila. Korelace sledují možný vztah mezi jednotlivými aktivy, případně jejich vztah s celkovým výkonem ekonomiky. Volatilita ukazuje výkyvy na cenové křivce, její manipulovatelnost chováním investorů, neříká nám však nic o dlouhodobém trendu.
Předchozí čtvrtletí zvrátilo klesající trend druhého kvartálu. V kvartálu právě uplynulém pokračoval bitcoin v růstu až k říjnovému ATH 66 000 $, které následně vylepšil na 69 000 $. Přílišný optimismus investorů vedl ale k následnému pádu. Mírný pokles způsobil likvidační kaskádu, která jen za jediný den, 4. prosince, vedla k propadu o 10 000 $. Při likvidaci pozic na pákových obchodech roste zásoba na trhu a s tím klesá cena. Rok uzavřel mírně nad 46 300 $. Vzhledem k tomu, že otevírací hodnota prvního říjnového dne byla nad 43 816 $, byl bitcoin v tomto čtvrtletí v mírném zisku. Zavírací hodnota byla ale 48 116 $. Protože porovnáváme stejné veličiny, podle grafů to vypadá, jako kdyby byl v mírné ztrátě.
Bitcoin se tedy dostal na 98,5 % své původní hodnoty, většina ostatních investičních aktiv mírně rostla. Český index PX vzrostl o 7,2 %. V jednotkách procent rostly také americké akciové fondy, téměř 10% růstu dosáhl S&P 500. Stejně se dařilo i podílovému fondu Fidelity 500 Index Fund.
Ve srovnání s investičními nástroji, které využívají spíše konzervativnější investoři, se bitcoin jeví jako výrazně lepší investice. Je to dané i tím, že srovnání s nimi je vhodné provádět v delším horizontu, kdy se naplno projeví dlouhodobě rostoucí trend křivky bitcoinu.
Jednou z hlavních příčin pozitivního vývoje ceny bitcoinu posledních měsíců je vysoká inflace, a to zejména ve Spojených státech. Meziroční inflace se již v dubnu dostala na 4,2 % a postupně se zvyšovala. V listopadu dosahovala 6,8 %. Tento trend by měl pokračovat minimálně do března, kdy se očekává zvýšení úrokových měr ze strany centrální banky.
ETF neboli Exchange-Traded Fund je nástroj, který umožňuje nakupovat nějaké aktivum nebo jejich balíček přímo na akciové burze. Bitcoinové ETF by tak svému podkladovému aktivu přineslo potenciálně další odbytiště. Stejně jako se první bitcoinové ETF v Kanadě (Purpose Bitcoin ETF) podílelo na růstu ceny podkladového aktiva, očekávalo se, že nejinak tomu bude i při spuštění ETF ve Spojených státech.
19. října došlo ke spuštění ProShares Bitcoin Strategy ETF na New York Stock Exchange. To i s ním spojené očekávání měly významný podíl na překonání historického cenového maxima 65 000 $. V porovnání s kanadskými ETF spouštěnými v únoru je tu ale jeden zásadní rozdíl. Americké ETF nepoužívá jako podkladové aktivum přímo bitcoin, ale jeho deriváty, respektive futures kontrakty. Místní regulátor cenných papírů SEC povolil schválení futures ETF, protože tyto futures kontrakty jsou regulovány jako komodity a vydávány komoditní burzou CME.
To znamená, že jde o finanční produkt cílený spíše na finanční instituce. Je to další důkaz postupujícího růstu vlivu velkých hráčů v tomto odvětví.
Velkým tématem posledního kvartálu roku 2022 byly blockchainové hry a metaverse, které používají virtuální aktiva ve formě NFTs i tokenů jako herních platidel. Vzniká tak způsob hraní nazvaný play-to-earn. Hráči mohou hraním vydělávat tokeny, které lze následně směnit za fiat měny. Objekty ve hře mají podobu NFT. Některé z nich, které jsou vzácné, mají hodnotu až několika tisíc $.
Metaverse je 3D virtuální svět, kde je možné pomocí své alternativní identity, svého avatara žít druhý život. Objekty v těchto světech mohou mít podobu NFTs. To platí i pro virtuální pozemky. O potenciálu metaverse vypovídá i změna názvu Facebook Company na Meta.
V říjnu pokračoval trend růstu ceny bitcoinu, který započal už na konci července. Dostal se až přes 60 000 $, což jsou hodnoty, kde se naposledy pohyboval v dubnu. 20. října se mu podařilo překonat historické maximum, když poprvé překročil hranici 65 000 $.
Jedním z hlavních motorů růstu ceny bylo spuštění zmíněného historicky prvního ETF s bitcoinovými futures jako podkladovým aktivem.
Pozornost vzbudila zpráva, že bitcoin vlastní family office amerického milliardáře George Sorose. CEO Soros Fund Management Dawn Fitzpatrick prohlásila, že kryptoměny už nejsou jen prostředkem ochrany před inflací, ale že už se posunuly do mainstreamu.
U.S. Bank patřící 7. největší americké bankovní skupině U.S. Bancorp oznámila, že nabídne úschovu institucionálním klientům v USA a na Kajmanských ostrovech. Je to další potvrzení trendu postupného propojování krypto a tradičních financí.
I japonská banka Nomura pokračuje v koketování s blockchainovými technologiemi. Díky akvizici firmy Crypto Garage bude moct nabízet vyrovnání finančních transakcí na blockchainu.
Krátce po říjnovém historickém cenovém maximu se vyšplhala cena ještě výše a 10. listopadu dosáhl bitcoin dalšího ATH, a to přes 69 000 $. V tento den byla zveřejněna čísla amerického Ministerstva práce o inflaci. Její hodnota vzrostla, a to o 0,9 % oproti minulému měsíci a o 6,2 % meziročně.
6 dní po dosažení ATH byl aktivován Taproot. Jde o největší vylepšení protokolu bitcoinu od Segregated Witness (SegWit) z roku 2017. Jeho hlavními cíli jsou zvýšení soukromí uživatelů a větší možnosti práce se smart kontrakty.
V listopadu byly potvrzeny výsledky voleb na starostu New Yorku. Stal se jím Eric Adams, který prohlásil, že z něj chce po vzoru Miami udělat centrum kryptoměnového průmyslu. Řekl také, že chce dostat první 3 výplaty v bitcoinu. Zvyšující se počet států i municipalit pomáhá kryptoměnovému průmyslu se posouvat do mainstreamu.
Důležitou zprávou bylo, že největší australská banka přidala možnost nákupu krypta přímo do své aplikace určené pro retail. Jejích 6,5 mil. uživatelů, tedy čtvrtina populace Austrálie, tak bude moct snadno nakoupit bitcoin, ether a dalších 8 kryptoměn.
V sobotu 4. prosince se bitcoin propadl o 10 000 $ až na 42 000 $. Došlo k likvidační kaskádě o objemu 1,8 mld. $, z toho 1,56 mld. $ během 4 hodin. Objevují se spekulace, že docházelo k manipulacím trhu ze strany velryb. Mohlo jít o tzv. stop-hunting, kdy velryby vytvoří několik orderů na prodej tak, aby v jejich důsledku došlo k aktivaci stop-loss u jiných uživatelů.
Spekuluje se, že na vině mohlo být také prohlášení Jerome Powella, že Fed zpomalí vykupování obligací, což povede ke snížení likvidity na trhu a mohlo by to vést k menším investicím do spekulativních
aktiv.
Od té doby se bitcoin ještě dvakrát podíval přes 50 000 $ a rok ukončil na hodnotě 46 300 $.
Indexy jsou měřené jako vážený průměr ceny akcií zařazených v indexu. Každý index dává různou váhu různým aspektům.
Dow Jones Industrial Average (zkratka ^DJI) dává větší váhu firmám, které mají vyšší cenu za jednotku akcie.
S&P 500 (^GSPC) dává větší váhu firmám, jejichž akcie jsou dostupné na trhu. Když je třeba velký podíl akcií vlastněn a držen zakladatelem či jeho potomky po mnoho generací, firma nemá na S&P velkou váhu.
Pro NASDAQ Composite (^IXIC) je nejdůležitějším kritériem tržní kapitalizace akcií, které jsou obchodovány na burze NASDAQ. Ty jsou posléze vynásobeny zavírací cenou pro daný den.
PX1 je indexem Burzy cenných papírů Praha. Jeho bázi tvoří 50 firem, jejich podíl v indexu je odvozen od jejich tržní kapitalizace.
Dow Jones Industrial Average mezi 1. říjnem a 31. prosincem vzrostl o 5,9 %, NASDAQ Composite o 7,4 % a S&P 500 dokonce o 9,4 %. V minulém čtvrtletí, když bitcoin vzrostl o 30 %, byly všechny naopak v mírné ztrátě.
Český index PX si oproti konci předchozího čtvrtletí polepšil o 7,2 %. Podařilo se mu tak zaznamenat růst v každém čtvrtletí právě skončeného roku.
Pro srovnání jsme použili dluhopisový index S&P U.S. Treasury Bond Index. Tento index se snaží kopírovat celkový stav trhu s dluhopisy v USA. Hodnota jeho akcií kopíruje jejich agregovaný výkon.
Měříme výkon US Treasuries, tedy amerických státních obligací. Dělí se na 3 typy podle doby zrání (maturity) a podle způsobu vyplácení úroků:
Výnosnost státních obligací je výsledkem úrokových měr definovaných americkým Fedem na jedné straně a inflací, která je znehodnocuje, na straně druhé.
V říjnu a v listopadu stoupla inflace na 6,2 % a 6,8 %. To je faktor, který snižuje poptávku po americkém dolaru, a tím pádem i po amerických státních obligacích. Investoři hledají aktiva, která je před inflací ochrání.
Americké státní obligace ve sledovaném období zaznamenaly jen mírný propad, a to asi o 0,2 %.
Podílové fondy jsou oproti indexovým fondům a ETF (Exchange Traded Fund) aktivně spravované, a proto jsou tu
i vyšší provozní náklady. Nad rámec poplatků za správu musí klient platit i poplatky (loads) při nákupu a prodeji aktiv. Právě proto, že jsou ale jejich portfolia aktivně spravována, měly by podílové fondy vykazovat lepší výsledky než tržní indexy i jim odpovídající indexové fondy. Klient by i přes vyšší náklady měl mít vyšší výnosy.
Vybrali jsme Vanguard Total Stock Market Index Fund Admiral Shares (VTSAX) a Fidelity 500 Index Fund (FXAIX), protože jsou největší. Vanguard a Fidelity jsou společnosti, které dominují podílovým fondům. Všech 5 největších podílových fondů mají ve správě právě ony.
Vanguard Total Stock Market Index Fund Admiral Shares (VTSAX) spravoval k 30. listopadu 4 156 akciových titulů v ceně 1,3 mld. $. Aktivy s největším zastoupením jsou zároveň firmy s největší tržní kapitalizací s výjimkou Saudi Aramco: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Tesla a Meta (dříve Facebook).
Fidelity 500 Index Fund (FXAIX) spravuje aktiva v hodnotě 400 mld. $. Podobně jako u VTSAX, největší firmy vůbec, tu mají největší podíl tituly s největší tržní kapitalizací.
Ve čtvrtém kvartálu si VTSAX polepšil o 7,5 % a FAIX o 9,4 %. Výkonost amerických podílových fondů je na tom většinou podobně jako u amerických akciových indexů.
Bitcoinu se říká digitální zlato, a skutečně mezi ním a fyzicky existujícím zlatem jsou mnohé paralely. Při srovnávání bitcoinu se zlatem s ním nakládáme jako s komoditou.
Zlato bylo historicky vnímáno jako uchovatel hodnoty a tzv. „safe haven“ investice, tedy typ aktiva, které by mělo investory chránit před výkyvy trhu. U zlata platí ve srovnání s celkovým vývojem trhu spíše nepřímá úměra. Bitcoin, jak je vidět v následující kapitole (Korelace), je na něm poměrně nezávislý.
Bitcoinu i zlata je omezené množství, jejich těžba je stále nákladnější, což by mělo vést k jejich vyšší vzácnosti, a tím i k růstu ceny.
SPDR Gold Shares ETF (GLD) je největší fond (Exchange Traded Fund) krytý fyzickým zlatem na světě. Umožňuje klientům investovat do zlata, aniž by jej museli vlastnit. ETF je na rozdíl od podílových fondů pasivně řízen, bez zásahů jen kopíruje cenu aktiva, na nějž je navázaný.
GLD vzrostl o 3,9 %, což je logické v období vysoké inflace. Od dubna se meziroční inflace ve Spojených státech pohybuje na úrovni neviděné od roku 2008. Dalo by se tedy předpokládat, že se bude zlatu výrazně dařit po celé toto období. V minulém kvartálu ale GLD klesl o 1,2 % a v tom ještě dřívějším rostl o 2 %.
V posledním kvartálu před nástupem této historické inflace (Q1 2021) pokleslo o 14,6 %. Někteří analytici, zejména z prostředí kryptoměn, mají tendenci hovořit o konci zlata jako rezervního aktiva. 5letý graf by ale ukázal, že jeho současná cena se ve srovnání s obdobím před pandemií stále drží poměrně vysoko (nárůst o 30 %), přestože výkonu bitcoinu za stejné období nedosahuje.
Podle serveru peníze.cz mají z českých bankovních skupin nejvíce klientů Česká spořitelna (4,5 mil. klientů), ČSOB (4,2 mil.), Komerční banka (2,3 mil.), Moneta (1,4 mil.) a Fio banka (1 mil.). To zahrnuje běžné i podnikatelské účty, další banky v rámci bankovní skupiny (například v případě ČSOB Poštovní spořitelnu) nebo přidružené stavební spořitelny. Klienti často mají účty u více bank nebo i v rámci jedné skupiny.
Pro srovnání zohledníme na prvním místě roční úrok, protože nám jde o to ukázat, jak by si ve srovnání s výnosy z investic do bicoinu vedl maximálně racionální investor. Druhým faktorem bude potom počet klientů bank.
Mezi nejvýhodnější spořicí účty na trhu patří Spořicí konto Bonus Invest, které nabízí 4% roční úrok a Dobrý klient od Trinity bank s úrokem 3,08 %. U druhého jmenovaného účtu je navíc potřeba vložit alespoň 300 000 Kč. Oba produkty jsou inzerovány jako mimořádné nabídky. Standardní úrok na zmíněném spořicím účtu od KB je 1 %. Třetím nejvýhodnějším na českém trhu je FÉR spoření od Sberbank, které nabízí 2,9% roční úrok do 3 mil. Kč a 1,2 % nad tuto částku. Dalším účtem pro srovnání bude Duo Profit od ČSOB, který slibuje roční úrok 3 %. Minimální vklad tu činí 30 000 Kč. Spořicí účet PLUS České spořitelny nabízí úrok 1,5 % pro vklady do 200 000 Kč, vše nad touto částkou je úročeno 0,01 %.
Protože banky uvádějí roční výnosy, budeme provádět srovnání za celý rok.
Bitcoin za cenu vyšší rizikovosti a volatility dosáhl v roce 2021 růstu o 58 %. Pro zkušeného tradera, který umí vstupovat i vystupovat z obchodů v pravý čas, byla výnosnost díky vysoké volatilitě násobně vyšší. Výše popsané spořicí účty s výkonností 1,5 až 4 % působí proto na grafu téměř neznatelně.
Protože stavební spoření kombinuje procentuální výnos a státní podporu, která je nominální, budeme počítat s modelovým portfoliem. Maximální státní podpora činí 10 % z naspořené částky, maximálně pak 2 000 Kč ročně na osobu. Zřízení více účtů tedy nepovede ke zvýšení poplatku.
Státní příspěvek je podmíněn tím, že spoření probíhá po dobu 6 let. Protože zasahuje do 7 let, investor dostává svůj příspěvek vyplacený 7x. Za vedení účtu si spořitelna či banka většinou účtují paušální roční poplatek a jednorázový poplatek za založení účtu. Nabízí ale naopak úročení.
Dle kalkulaček jednotlivých stavebních spoření nabízí tento typ produktu zhodnocení přes 10 % za dobu 6 let. Nejlépe se jeví produkt od Raiffeisenbank s výnosem 14,7 %, nejhorší je v rámci sledovaného vzorku ČSOB s 10,7 %. Bitcoin vzrostl ve stejném období o 10 561 %.
60denní korelace sleduje vzájemný vztah mezi 2 veličinami za poslední 2 měsíce před datem, k němuž je hodnota uvedena. Ukazuje nám, jestli změna v hodnotě jedné souvisí se změnou hodnoty druhé. Vysoká korelace nemusí znamenat nutně, že veličiny jsou na sobě závislé, jen že rostou či klesají ze stejných důvodů.
Americké akciové indexy měly vztah k bitcoinu příliš nestabilní. Maxima jejich hodnot 60denní korelace se lišily o 0,8 až 1, to znamená, že putovaly po polovině celé škály.
Zajímavé je, že korelace s americkými státními dluhopisy byla po téměř celý kvartál negativní. Vzhledem k nebývale vysoké inflaci ani navyšování úkorů z obligací nestačí kompenzovat jejich znehodnocení. Negativní korelace se začne blížit k nule až v momentě, kdy se přestane dařit bitcoinu.
Vysoká inflace by měla nahrávat tomu, že bude bitcoin korelovat se zlatem, jakožto dalším rezervním aktivem v dobách nestability národní měny. Korelace byla skutečně celou dobu pozitivní, ale její nejnižší hodnota 0,05 napovídá, že tu nejde o žádný stabilní vztah závislosti veličin.
Obecně lze říct, že sledovaná aktiva s bitcoinem nekorelují, respektive jejich korelace s největší digitální měnou je příliš
proměnlivá na to, aby se dalo říct, že jejich ceny jsou determinovány stejnými jevy.
Jak řekl Warren Buffett: „Volatilita neměří rizikovost.“ Volatilita měří cenové výkyvy sledovaného aktiva. Neříká nám tedy nic o trendu růstu nebo poklesu. Ale dozvíme se, jak složitě se křivka dostala z bodu A do bodu B. Sledujeme volatilitu za posledních 30 dní.
Tato metrika má význam zejména pro obchodníky, a tím víc pro ty, kteří vytváří tržně neutrální strategie, tedy kombinují na stejném aktivu „long“ a „short“ pozice.
Dobrou zprávou pro obchodníky s bitcoinem je, že byl stejně jako v minulých obdobích velmi volatilní. Jeho volatilita byla v průběhu celého kvartálu přibližně o 10 % nižší než v kvartálu předchozím a byla výrazně nižší než ve druhém kvartálu roku 2021.
Zároveň poklesla i volatilita zlata. To se v minulém čtvrtletí drželo mezi 10 a 20 %, ke konci roku pokleslo pod 10 %.
Americký regulátor SEC umožnil obchodování prvního bitcoinového ETF. Šlo o ETF ProShares Bitcoin Strategy ETF (ticker BITO), které se nyní obchoduje na New York Stock Exchange. Podkladovým aktivem není přímo bitcoin, ale jeho deriváty, futures vydané komoditní burzou CME. O bitcoinové ETF byl na burze velký zájem. V prvních 2 dnech vybralo 1,2 mld. $. Žádné ETF se nikdy nedostalo k hranici 1 mld. $ tak rychle.
Následně dostala povolení obchodovat také futures ETFs od Valkyrie (Valkyrie Bitcoin Strategy ETF) a od VanEck (VanEck Bitcoin Strategy ETF).
V souvislosti s tím vzrostl optimismus ohledně schválení ETF s přímou expozicí do bitcoinu. SEC ale v polovině listopadu takové ETF zamítla. Šlo o ETF od VanEck, na jehož posouzení čekali už od konce minulého roku. Stejně dopadla i ETF od WisdomTree, Valkyrie a Kryptoin.
Největší australská banka Commonwealth Bank oznámila, že přidá krypto do své aplikace, kterou používá 6,5 mil. lidí, tedy přibližně čtvrtina populace. Jde o první banku tohoto rozsahu, která umožnila takto snadný nákup kryptoměn retailovým klientům.
Pátá největší banka ve Spojených státech U.S. Bank nabídne úschovu institucionálním klientům v USA a na Kajmanských ostrovech. Na základě poptávky institucionálních klientů po bitcoinu nabídli možnost držení klientům privátních fondů.
BlockFi se spojila se správcem aktiv Neuberger Berman, aby vytvořili nový byznys s krypto produkty včetně ETFs. Budou také společně vytvářet obchodní strategie.
To, že krypto odvětví ve Spojených státech bují, se odráží i v poptávce po expertech z tohoto odvětví. Oproti minulému roku vzrostla o 615 %. Poptávají je JPMorgan Chase, BNY Mellon, Deutsche Bank a Bank of America. Jen v letošním srpnu najal Goldman Sachs 82 krypto profesionálů, Wells Fargo 74 a JPMorgan Chase 63.
To, že zavedené firmy z Wall Street investují do krypto projektů, se v tomto roce stalo zcela běžným. Point72 Ventures miliardáře Steva Cohena investovali do technologické firmy ZeroHash. Další krypto firma, kterou podporuje RECUR, se spojila s mediální gigantem ViacomCBS, aby vytvořily NFT platformu na trading jeho produktů.
Table Management Billa Ackmana investovala ORIGYN Foundation. Jde o neziskovou organizaci, která používá NFT k autentifikaci zboží, digitálního i fyzického. ORIGYN se chystá vydat OGY token.
Investiční odnože VISA, PayPalu, CitiGroup nebo American Expres se podílely na investičním kole krypto forenzní firmy TRM.
Fidelity International Strategic Ventures, DRW Venture Capital nebo Jump Capital investovaly do robotického krypto
poradce Stacked.
10T veterána z Wall Street Dona Tapiera zakládá už 3. fond zaměřený na digitální aktiva 10T DAE Fund 3.0, který chce vybrat 500 mil $. Ze 14 společností, do nichž 10T už investovala, se 12 podařilo dostat přes valuaci 1 mld. $.
Facebook spustil pilotní program svojí krypto peněženky Novi. Zatím se také rozhodl upustit od záměru používat vlastní stablecoin Diem. Místo toho bude používat jako platidlo Paxos Dollar (USDP).
CEO Apple Tim Cook na konferenci DealBook pořádané New York Times přiznal, že vlastní bitcoin a ether. Podle něj je důležité je vlastnit jako součást diverzifikovaného portfolia.
El Salvador vydá historicky první státní obligace na blockchainu s cílem financovat bitcoinovou infrastrukturu státu. Mohou být v hodnotě až 1 mld. $. Za polovinu chtějí nakoupit bitcoin na trhu. Zbytek chtějí investovat do vystavení bitcoinového města. Obligace bude možné koupit za americké dolary, stablecoin USDT nebo přímo za bitcoin.
V Kolumbii se stále více rozšiřují bitcoinové bankomaty. Už je jich více něž 50, po El Salvadoru druhý největší počet v Latinské Americe.
Obchodníci v síti Mastercard budou moci přidat krypto do svých produktů. Díky partnerství s krypto burzou Bakkt (custodian) budou jejich zákazníci moci prodávat, nakupovat a držet v peněženkách krypto. Jejich řešení také umožní dostávat odměny v kryptu v rámci kreditních a debetních karet.
VISA zakládá nové oddělení, které se zaměří na finanční instituce a prodejce v jejich síti. Firmy často touží do svého obchodování zapojit kryptoměny, stablecoiny a NFTs. VISA bude vytvářet strategie vstupu do odvětví a radit firmám, jaký by na něj mohly mít dopad probíhající trendy.
Kryptoměny už dávno nejsou jen bitcoin. Jedny z nejzajímavějších a nejhodnotnějších projektů jsou blockchainové ekosystémy, které umožňují vývin decentralizovaných aplikací. Mezi nimi jsou nejvýraznějšími kategoriemi NFT (non-funglible token) projekty a decentralizované finance (DeFi). Objevují se ale i další jako social tokeny nebo DAO (decentralized autonmous organization) tokeny. S tím, jak roste zájem o decentralizované aplikace, rostou i tyto ekosystémy.
Největší světová krypto burza Binance spustila fond na podporu růstu ekosystému Binance Smart Chain s dotací 1 mld. $. Jde o největší růstový fond v historii. Je rozdělen do 4 kategorií: rozvoj talentů, program dodávání likvidity, program pro budování a program pro investice a inkubaci projektů.
Avalanche Foundation spouští nový investiční fond s dotací 220 mil. $. Nový program Blizzard má přilákat developery DeFi, NFTs, firemních aplikací a obecně projektů zaměřených na kulturu. V předchozím kvartálu spustili podobný program s dotací 180 mil. $.
Na konci minulého čtvrtletí byl po upgradu Columbus 5 spuštěn nový mainnet projektu Terra. Jde o zatím nejzásadnější vylepšení od jeho spuštění, které zjednodušuje ekonomiku projektu.
NFTs (non-fungible tokens) jsou blockchainová virtuální aktiva, která mají obrovský potenciál pronikat do odvětví reálné ekonomiky. Stávají se stále více oblíbenými mezi organizacemi v oblasti zábavního průmyslu. Kromě obrázků, které se používají jako avatary na sociálních sítích, je lze použít jako předměty v hrách a digitálních světech obecně, jako nástroje pro udělování oprávnění nebo jako merchandise. Z důvodů velkého zájmu médií vyhlásil Collins Dictionary NFT slovem roku.
Facebook Company se přejmenovala na Meta: A Social Technology Company. Snaží se tím dát najevo, že předmětem jejího snažení bude od nynějška zejména budování metaverse. Metaverse by měl být 3D digitální svět, nebo spíše několik propojených světů. Předměty v tomto světě by měly mít právě charakter NFTs.
Nabízí se, že by se v takový 3D svět mohly transformovat některé počítačové hry.
Twitter vytváří nástroj, který by umožnil autentifikaci NFTs, které si dávají uživatelé do profilových obrázků. NFT avatary by tak už nešlo jen „vyprintscreenovat“ a status získaný nákupem drahého jpegu by měl alespoň na této sociální síti oporu.
Na základě úspěchu projektu NBA TopShots se jejich tvůrce Dapper Labs rozhodl, že vytvoří stejný projekt i s ligou amerického fotbalu NFL. Příznivci tohoto sportu si tak budou moci koupit nejlepší okamžiky ze zápasů.
Společnost Adobe umožní vytvářet NFTs přímo ve Photoshopu. Takto se budou moct přímo do NFT automaticky vkládat informace o autorovi. Adobe kvůli tomu uzavřel partnerství s tržišti OpenSea, KnownOrigin, Rarible a SuperRare.
V souvislosti s hrami, které využívají blockchain, se mluví o tzv. play-to-earn modelu. Hráči mohou hraním získávat tokeny, které mají nějaký význam v ekonomice hry. Mohou se tu kombinovat fungible tokeny, které nejsou nijak jedinečné, které potenciálně slouží jako platidla nebo suroviny s NFTs, které mohou mít roli různě vzácných objektů, jako jsou zbraně, amulety nebo pozemky. Hranice mezi hrami a metaverse prostory by měla do budoucna
mizet.
Blockchainové hry i metaverse projekty začaly v posledním kvartálu roku 2022 získávat velké množství investičního kapitálu.
Stejně jako u krypto financí, tak i u her budou hrát velkou roli firmy zajišťující infrastrukturu. Jednou z nich je Forte, jíž se podařilo vybrat 725 mil. $. Forte pomáhá vývojářům počítačových her implementovat blockchain, včetně NFTs. Tvrdí, že už spolupracuje s 40 herními studii.
Vydavatel zatím nejúspěšnější play-to-earn hry Axie Infinity Sky Mavis vybral 152 mil. $ na další rovoj a jeho valuace překonala 3 mld. $. Další studio Mythical Games vybralo 150 mil. $.
Sandbox vybral 93 mil. $. Hráči se mohou podílet na vytváření 3D světa. Výtvory hráčů se pak dají prodávat na jiných místech sítě Ethereum. V tomto roce se počet jeho uživatelů dostal až na 500 000.
V Sandboxu se obchoduje s digitálními pozemky. Je to typ komodity, jež nabírá na ceně i popularitě.
Přímo obchodováním s digitálními nemovitostmi se zabývá hra Upland, která vybrala 18 mil. $. V Uplandu pozemky odpovídají adresám z reálného světa. Je zde už 100 000 vlastníků nemovitostí, kteří koupili přes 2 mil. $ NFTs.
Kanadská investiční firma Tokens.com koupila 116 LAND parcel ve 3D světě Decentraland za 618 000 MANA, což odpovídá 3,2 mil. $.
Parcela ve hře Axie Infinity se prodala za 2,5 mil. $. To je rekord za 1 virtuální pozemek.
Vznikají také investiční fondy se zaměřením do tohoto prostoru:
Venture kapitálový fond nazvaný Hivemind Capital Partners
bude mít dotaci 1,5 mld. $.
Společnost NFX spouští fond s dotací 450 mil. $. Zaměří se na fintech, NFT tržiště, gaming, property technology, bio-tech a krypto.
Jihokorejská venture kapitálová firma Hashed spouští nový fond, který investuje 200 mil. $.
Binance Smart Chain a Animoca Brands spouští fond s dotací 200 mil. $, aby podpořili startupy s blokchainovými
hrami. Půjde o GameFi projekty na Binance Smart Chain blockchainu.
Solana, FTX a Lightspeed Ventures spouští 100 mil. $ fond zaměřený na blockchain gaming. Chtějí vytvářet blockchain
gamingová studia.
Chicagská investiční firma Sfermion uzavřela 100 mil. $ fond zaměřený na metaverse.
Enijn vytváří fond Efinity Metaverse Fund s dotací 100 mil. $ na metaverse.
Play Ventures se sídlem v Singapuru spouštějí nový fond Play Future Fund zaměřený na blockchainové hry a metaverse. Zatím je v něm alokováno 75 mil. $.
Bitkraft Ventures uzavřely 75 mil. $ fond na investice do
blockchainových her. Fond bude nakupovat tokeny i podíly ve
firmách.
Vzhledem k relativní technologické nenáročnosti začalo vznikat velké množství NFT tržišť. Téměř všechny větší krypto burzy již své NFT tržiště mají nebo ho mají v plánu spustit.
Už dříve s platformou na prodej NFTs začala Binance. V posledním kvartálu roku 2021 k tomuto kroku přistoupila i Coinbase. FTX.US představila NFT tržiště na blokchainu Solana. Na začátku prosince přidala podporu i pro NFTs z Etherea. Stala se tak prvním tržištěm, které podporuje NFTs vytvořená na Solaně a Ethereu. NFT tržiště vyvíjí také burza Kraken. Jeho předností by měla být nabídka půjček, kde se NFTs budou používat jako zástava.
Vlastní NFT platformu spustila také aukční síň Sotheby’s, která v NFT prostoru již déle působí. Budou se tu prodávat pečlivě vybírané a spravované sbírky.
Beta verzi NFT tržiště vypustila i krypto finanční firma Blockchain.com. Jde jim o to, aby si uživatelé blockchain.com mohli ukládat svá NFTs zde a nemuseli opouštět jejich online prostor.
Hodnota uzamčená v DeFi protokolech se ve čtvrtém čtvrtletí podle serveru DeFi Llama zvýšila až na 250 mld. $, tedy o dalších 70 mld. $.
Trendem příštího kvartálu bude vstup finančních institucí do tohoto odvětví. Na začátku roku bude spuštěna AAVE Arc. To je platforma, která bude zprostředkovávat vstup do tohoto odvětví jen schváleným a ověřeným subjektům.
Stejným směrem se vyvíjejí také aktivity DeFi agregátoru 1inch. Ten má za sebou investiční kolo o objemu 175 mil. $. Za tyto peníze hodlá rozšířit nabídku zejména pro banky a hedge fondy. Na konci roku 2022 bude spuštěn produkt 1inch PRO.
Maple Finance začaly vytvářet kryptoměnové pooly výhradně pro Alameda Research. Půjčujícími budou neamerické instituce: CoinShares, Abra a Ascendex. Všechny musí projít KYC a AML procedurami. Vytváření soukromých poolů pro instituce bude z dalších DeFi trendů.
Ve Spojených státech se stále více řeší regulace stablecoinů. Regulatorní orgány budou požadovat, aby jejich vydavatelé byli pojištění a aby jejich peněženky byly pod dohledem regulátorů.
Prezident Joe Biden podepsal infrastrukturní balíček. V kryptoměnové komunitě panovaly obavy, že opatření v něm budou vývojářům krypto projektů a těžařům udávat stejné oznamovací povinnosti IRS jako makléřům. Tyto subjekty k těmto informacím nemají přístup a bylo by to pro ně tedy likvidační. Ke konci těžby ani vývoje kypto software ale ve skutečnosti nedojde. Otázkou je, který regulatorní orgán je dostane do své působnosti.
Rada Evropské unie přijala 3 zákony pro digitální aktiva: Regulation on Markets in Crypto Assets (MiCA), Digital Operational Resilience Act (DORA) a Návrh týkající se DLT. Všechny jsou součástí balíčku pro regulaci digitálních financí, který by měl znamenat i jasné ukotvení kryptoměn a DLT technologie v zákoně.
Ke konci by měla spět regulatorní nejistota v Indii. Komise indického parlamentu se setkala se zástupci krypto odvětví,
Blockchain & Crypto Assets Council (BACC), což se stalo poprvé od roku 2017.
Současně se ale opět vynořily zvěsti, že Indie chce kryptoměny zakázat. Nakonec zřejmě krypto zakázáno nebude. Bude regulované jako komodita. Indové budou povinni přesunout svá aktiva na burzy pod dozorem národního regulátora cenných papírů (Securities and Exchange Board of India).
Vyplňte formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.
CRYFIN a. s.
Virtuální sídlo společnosti Chudenická 1059/30, 102 00 Praha - Hostivař,
Česká republika