Regulátoři zakročili pro stablecoinu BUSD


Regulátoři zakročili pro stablecoinu BUSD

Americký regulátor trhu s cennými papíry Securities and Exchange Commission (SEC) zažaluje firmu Paxos. Ta je vydavatelem třetího nejvýznamnějšího stablecoinu BUSD. SEC nyní prohlásila, že BUSD považuje za cenný papír. 

V reakci na to nařídil finanční regulátor státu New York (NYFDS), aby přestali tento stablecoin vydávat. To znamená, že přestanou vytvářet nové mince. Ty existující bude možné směnit zpět za americké dolary minimálně ještě do února 2024. 

Paxos označení BUSD jako cenného papíru odmítá. Tvrdí, že jimi vydané BUSD jsou vždy kryté dolarovými rezervami v poměru 1 ku 1, oddělené od vlastního kapitálu a na účtech, které by případně nebyly předmětem případného insolvenčního řízení. Paxos je v New Yorku držitelem licence jako tzv. trust company, a je tedy předmětem vyššího dohledu i než firmy, které drží BitLicense. 

NYDFS osočil Paxos, že nedostáli povinnosti provádět hodnocení rizik a due diligence zákazníků a nezamezili subjektům se špatnými úmysly, aby s nakládaly s BUSD. Problém bude ale pravděpodobně tkvít ve spojení s burzou Binance. Paxos vydával BUSD pouze na blockchainu Ethereum. Na ostatních vznikaly tak, že Binance měla za každý BUSD vydaný např. na blockchainu Avalanche, držet v kryto peněžence jeden BUSD vydaný Paxosem na Ethereu. Jak se ale v minulých týdnech ukázalo, to se nedělo. V těchto rezervách Binance vznikaly schodky, které dosahovaly až 1 mld. $. 

Zdroj. wsj.com

Můžete se nás na cokoliv zeptat

Vyplňte formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

Kde nás najdete

CRYFIN a. s.
Virtuální sídlo společnosti Chudenická 1059/30, 102 00 Praha - Hostivař,
Česká republika